Spice Mi-401
- 4 Inch
- LCD Capacitive Touchscreen display
- 2 MP Rear
- 1 MP Front
- Single core, 1 GHz
- 256MB RAM, 1300 mAh Battery
Last Available Price of Spice Mi-401 is 1799. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Price of Spice Mi-401 in India today is Rs. 1,799.00, updated on 27th April 2026
Spice Mi-401 full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 4 inches |
| Screen Resolution | 320 x 480 pixels |
| Pixel Density | 144 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | LCD Capacitive Touchscreen |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 2 MP |
| Front Camera Resolution | 1 MP |
| Camera Features | Flash, Digital Zoom |
| Digital Zoom | |
| Storage | |
| Internal Storage | 4 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD, Up to 32 GB |
| Other | 4GB storage, microSD card slot |
| Design & Build | |
| Weight | 96 grams |
| Dimensions | 114 x 62 x 10.2 mm |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android v4.2 (Jelly Bean) |
| Battery | |
| Battery Capacity | 1300 mAh |
| Battery Type | Li-ion |
| Stand By Time | Up to 120 Hours(2G) |
| Talk Time | Up to 5 Hours(2G) |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Micro-SIM SIM2: Micro-SIM |
| Bluetooth | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Spice |
| Processor | Single core, 1 GHz |
| RAM | 256 MB RAM |
| Connectivity | |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 900 MHz |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Sensors | Accelerometer |
Recent Comparisions
Spice Mi-401 Questions & Answers
People also viewed
Comments on Spice Mi-401
News Related to Spice
-
Top 8 Nail Art Kits To Spice Up Your Nail Game, The Reviews And Buyer's… -
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying…











