Xiaomi Mi 5 32GB
- 5.15 Inch
- IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors display
- 16 MP Rear
- 4 MP Front
- 1.8 GHz Quad Core Processor
- 3GB RAM, 3000 mAh Battery
Xiaomi Mi 5 32GB Price in India
The lowest price of Xiaomi Mi 5 32GB smartphone is 10,000 in India on 2nd April 2026.
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Cash on Delivery
- Delivery: 2-3 days
Xiaomi Mi 5 32GB Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Xiaomi Mi 5 32GB. According to the Historic Price Trends:
Price of Xiaomi Mi 5 32GB in India today is Rs. 10,000.00, updated on 2nd April 2026
Xiaomi Mi 5 32GB Pros & Cons
Pros
- 3 GB RAM thus, heavy games doesn't lags
- Full HD video recording at 2160p@30fps, 1080p@30fps, 720p@120fps
- Pixel density of 428 pixels which gives you much clarity
- Fast battery charging
Cons
- No protection features at all
- No water resistant
Xiaomi Mi 5 32GB full specifications and features
Market Status: Out of stock
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 5.15 inches |
| Screen Resolution | 1080x1920 pixels |
| Pixel Density | 428 Pixels per Inch(PPI) |
| Gorilla Glass | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 16 MP |
| Front Camera Resolution | 4 MP |
| Video Recording | Yes |
| Video Rec Resolution | 4K Video Recording |
| Camera Features | Autofocus, Flash, Geo-Tagging, Touch Focus, Panorama, Digital Zoom, Face Detection |
| Storage | |
| Internal Storage | 32 GB |
| Card Slot/Expandable | No |
| Other | 32GB storage, no card slot |
| Design & Build | |
| Weight | 129 grams |
| Dimensions | 144.6 x 69.2 x 7.3 mm |
| (5.69 x 2.72 x 0.29 in) | |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android OS, v6.0 |
| Battery | |
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Battery Type | Li-Po |
| Quick Charging | Yes, Fast battery charging: 83% in 30 min (Quick Charge 3.0) |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Nano-SIM |
| Bluetooth | Yes, v4.2, A2DP, LE |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Xiaomi |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 820 |
| Processor | 1.8 GHz Quad Core Processor |
| RAM | 3GB RAM |
| GPU | Adreno 530 |
| Connectivity | |
| VoLTE | Yes |
| 4G | Yes, LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 3G | Yes, HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 2G | Yes, GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| GPS | Yes, Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Fingerprint Scanner | Yes |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Sensors | accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Other Facilities | Active noise cancellation with dedicated mic MP4/DivX/XviD/WMV/H.265 player MP3/WAV/eAAC+/FLAC player Photo/video editor Document viewer |
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated about Xiaomi Mi 5 32GB Price In India by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Xiaomi Mi 5 32GB Video Review
Recent Comparisions
Xiaomi Mi 5 32GB Questions & Answers
People also viewed
Comments on Xiaomi Mi 5 32GB
News Related to Xiaomi
-
Specifications of Xiaomi’s Flagship Smartphone – ‘Hercules’ Appears Online -
Xiaomi Redmi 7 Receives an Official Launch Date in India -
Here’s What the Xiaomi Redmi Y3 Smartphone Will Most Likely Look Like -
Xiaomi Mi Mix 4 to be the Company’s First Foldable Smartphone with 60MP Camera -
Xiaomi Redmi Y3 Specifications, Price & Launch Date Revealed -
Xiaomi Mi MIX 4 Teaser Gives us a Glimpse at the Design











