LG Nexus 5 32GB
By LG Mobiles
- 4.95 Inch
- True HD IPS+ capacitive touchscreen, 16M colors display
- 8 MP Rear
- 1.3 MP Front
- Quad-core 2.3 GHz Krait 400
- 2GB RAM, 2300 mAh Battery
Last Available Price of LG Nexus 5 32GB is 33990. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
LG Nexus 5 32GB Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of LG Nexus 5 32GB. According to the Historic Price Trends:
Price of LG Nexus 5 32GB in India today is Rs. 33,990.00, updated on 31st May 2026
LG Nexus 5 32GB Pros & Cons
Pros
- Superior large display due to 445 PPI
- Great performance thanks to Snapdragon 800
- 4G LTE connectivity
- Guaranteed Timely Android updates
Cons
- Battery backup could have been better
- Front camera is Average
LG Nexus 5 32GB full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 4.95 inches |
| Screen Resolution | 1080x1920 pixels |
| Pixel Density | 445 Pixels per Inch(PPI) |
| Gorilla Glass | Yes |
| Display Type | True HD IPS+ capacitive touchscreen, 16M colors |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Resolution | 1.3 MP |
| Camera Features | Autofocus, Flash, Geo-Tagging, Touch Focus, Panorama |
| Storage | |
| Internal Storage | 32 GB |
| Card Slot/Expandable | No |
| Other | 32GB storage, no card slot |
| Design & Build | |
| Weight | 130 grams |
| Dimensions | 137.9 x 69.2 x 8.6 mm |
| (5.43 x 2.72 x 0.34 in) | |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android OS, v5.0, up to v5.1.1 |
| Battery | |
| Battery Capacity | 2300 mAh |
| Battery Type | Li-Po |
| Stand By Time | Up to 300 h (3G) |
| Talk Time | Up to 17 h (3G) |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Single SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Micro-SIM |
| Bluetooth | Yes, v4.0, A2DP |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Chipset | |
| Brand | LG |
| Chipset | Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800 |
| Processor | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| RAM | 2GB RAM |
| GPU | Adreno 330 |
| Connectivity | |
| 4G | Yes, LTE band 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 17(700), 19(800), 25(1900), 26(850), 41(2500) - North America |
| 3G | Yes, HSDPA 800 / 850 / 1700 / 1900 / 2100 / 900 - North American version |
| 2G | Yes, GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| GPS | Yes, Yes, with A-GPS, GLONASS |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Other | Wireless Charging (Qi-enabled) Active noise cancellation with dedicated mic MP4/H.264 player MP3/WAV/eAAC+ player Photo/video editor Document editor Voice memo/dial/commands |
LG Nexus 5 32GB Video Review
Recent Comparisions
LG Nexus 5 32GB Questions & Answers
People also viewed
Comments on LG Nexus 5 32GB
News Related to LG
-
Not Just Foldable, LG to Announce a Foldable Transparent Smartphone -
LG Q60, LG K50, LG K40 Smartphones Make Their Debut -
Here’s a Closer Look at the Upcoming LG G8 ThinQ Smartphone -
LG G8 Smartphone to Come with TouchLess Gestures -
New Range of LG 2019 ThinQ AI 8K OLED TVs Announced -
LG Q7 Launched in India at an Affordable Price











