Kenxinda K6
- 4.5 Inch
- LCD Capacitive Touchscreen, Multi-touch display
- 5 MP Rear
- 0.3 MP Front
- Dual core, 1.2 GHz, Cortex A7
- 512MB RAM, 1600 mAh Battery
Last Available Price of Kenxinda K6 is 1999. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Kenxinda K6 Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Kenxinda K6. According to the Historic Price Trends:
Price of Kenxinda K6 in India today is Rs. 1,999.00, updated on 26th April 2026
Kenxinda K6 full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 4.5 inches |
| Screen Resolution | 480 x 854 pixels |
| Pixel Density | 218 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | LCD Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Resolution | 0.3 MP |
| Camera Features | Autofocus, Flash, Geo-Tagging, Digital Zoom |
| Digital Zoom,Geotagging, Autofocus, HDR, 30 Frames per seconds | |
| Storage | |
| Internal Storage | 4 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD, Up to 32 GB |
| Other | 4GB storage, microSD card slot |
| Design & Build | |
| Dimensions | 133.5 x 67.8 x 9.5 mm |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android v4.4 (Kitkat) |
| Battery | |
| Battery Capacity | 1600 mAh |
| Battery Type | Li-ion |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Normal-SIM SIM2: Normal-SIM |
| Bluetooth | Yes |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Kenxinda |
| Chipset | MediaTek MT6572 |
| Processor | Dual core, 1.2 GHz, Cortex A7 |
| RAM | 512 MB RAM |
| GPU | Mali-400 |
| Connectivity | |
| 3G | Yes, UMTS 2100 MHz |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| GPS | Yes, A-GPS |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
| Additional Information | Micro USB 2.0 |
Recent Comparisions
Kenxinda K6 Questions & Answers
People also viewed
Comments on Kenxinda K6
News Related to Kenxinda
-
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying… -
Top 8 VR Headsets To Unwind, Learn Or Play, Their Review And Buyer's Guide











