Asus Zenfone Pegasus 3 32GB
By Asus Mobiles
- 5.2 Inch
- IPS LCD Capacitive Touchscreen, Multi-touch display
- 13 MP Rear
- 5 MP Front
- Quad-core 1.3 GHz
- 3GB RAM, 4100 mAh Battery
Last Available Price of Asus Zenfone Pegasus 3 32GB is 10297. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Price of Asus Zenfone Pegasus 3 32GB in India today is Rs. 10,297.00, updated on 27th April 2026
Asus Zenfone Pegasus 3 32GB Pros & Cons
Pros
- Metal body
- Latest OS
- Robust configuration
- Good battery backup
- Fingerprint sensor
Cons
- No Cons
Asus Zenfone Pegasus 3 32GB full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 5.2 inches |
| Screen Resolution | HD (720 x 1280 pixels) |
| Pixel Density | 282 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 13 MP |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Camera Features | Autofocus, Flash, Touch Focus, Digital Zoom, Face Detection |
| Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus | |
| Storage | |
| Internal Storage | 32 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD, Up to 256 G |
| Other | 32GB storage, microSD card slot |
| Design & Build | |
| Dimensions | 149.5 x 73.7 x 8.5 mm |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android v6.0 (Marshmallow) |
| Battery | |
| Battery Capacity | 4100 mAh |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Nano-SIM |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Asus |
| Chipset | MediaTek MT6737 |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz |
| RAM | 3 GB RAM |
| GPU | Mali-T720 MP2 |
| Connectivity | |
| 4G | Yes, TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 1900(band 39) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) |
| 3G | Yes, UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| GPS | Yes, with A-GPS, Glonass |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Other Features | |
| Fingerprint Scanner | Yes |
| Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Sensors | Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
Asus Zenfone Pegasus 3 32GB Video Review
Recent Comparisions
Asus Zenfone Pegasus 3 32GB Questions & Answers
People also viewed
Comments on Asus Zenfone Pegasus 3 32GB
News Related to Asus
-
Tencent to Design a Gaming Smartphone Along with Asus, Razer & Black Shark -
Concept Renders of the Asus Zenfone 5G Smartphone Appear Online -
Leaked Images of Asus Zenfone 6 Appear Online With Triple Camera -
Asus Zenfone Lite L1 & Zenfone Max M1 Sale to Start on Oct 24 -
Asus Zenfone Live L1 Announced with Android Go, 18:9 display -
Asus VivoBook X507 Launched in India: Price, Features & Specifications











