Realme 8i
- 6.6 Inch
- IPS LCD Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch display
- 50 MP Rear
- 16 MP Front
- MediaTek Helio G96
- 4GB RAM, 5000 mAh Battery
Realme 8i Price in India
The lowest price of Realme 8i smartphone is 11,499 in India on 26th April 2026.
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Cash on Delivery
- Delivery: 2-3 days
Realme 8i Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Realme 8i . According to the Historic Price Trends:
Price of Realme 8i in India today is Rs. 11,499.00, updated on 26th April 2026
Realme 8i full specifications and features
Market Status: Out of stock
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 6.6 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2412 pixels |
| Pixel Density | 400 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | IPS LCD Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Front Camera Resolution | 16 MP |
| Camera Features | Autofocus, Flash, Touch Focus, Digital Zoom, Face Detection |
| 10 x Digital Zoom Auto Flash Face detection Touch to focus | |
| Storage | |
| Internal Storage | 64 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD, Yes, Up to 256 GB |
| Other | 64GB storage, microSD card slot |
| Design & Build | |
| Weight | 194 grams |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android v11 |
| Battery | |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Battery Type | Li-Ion |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Nano-SIM |
| Bluetooth | Yes, Yes, v5.1 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Realme |
| Chipset | MediaTek Helio G96 |
| Processor | MediaTek Helio G96 |
| RAM | 4 GB Excellent |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Connectivity | |
| 4G | Yes |
| 3G | Yes |
| 2G | Yes |
| Wi-Fi | Yes, Yes, Wi-Fi 802.11, a/ac/b/g/n/n 5GHz |
| GPS | Yes, Yes with A-GPS, Glonass |
| Other Features | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Gyroscope |
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated about Realme 8i Price In India by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Recent Comparisions
Realme 8i Questions & Answers
People also viewed
Comments on Realme 8i
News Related to Realme
-
Realme X & Realme X Youth Edition to Make Their Debut on May 15 -
Here’s How the Realme 3 Pro Could Look Like & Expected Specifications -
Take a Look at the Realme 3 Smartphone: Live Launch Updates -
Realme 3 to Feature Diamond Cut Design & Helio P70 Chipset -
Realme C1 2019 Launched in India: Here’s Everything You Need to Know -
New Realme Smartphone to Launch Soon, Could be Realme 3 or Realme A1












