Apple MD760HN/A MacBook Air
Laptop is powered by Intel Core i5 processor and it comes with 4 GB of RAM.
View SpecsApple MD760HN/A MacBook Air Price in India
Last Available Price of Apple MD760HN/A MacBook Air (4th Gen Ci5/ 4GB/ 128GB Flash/ Mac OS X Mountain Lion)(12.87 inch, SIlver, 1.35 kg) is 74900. Currently not available on any partner stores. You can search on Flipkart, Amazon.
Price of Apple MD760HN/A MacBook Air in India today is Rs. 74,900.00, updated on 27th April 2026
Full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 12.87 inches |
| Screen Resolution | 1440 x 900 pixels |
| Display Type | LED Backlit Glossy Display |
| Camera | 720p FaceTime HD Webcam |
| Memory | |
| RAM | 4GB |
| RAM Type | DDR3 |
| Storage | |
| SSD | Yes |
| SSD Capacity | 128 GB |
| Wireless Connectivity | |
| Wi-Fi | Yes, IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| Audio & Sound | |
| Internal Mic | Dual Microphones |
| Speakers | Yes |
| Sound Properties | Stereo Speakers |
| Input | |
| Pointer Input | Multi-touch Trackpad |
| Keyboard | Full-size Backlit Keyboard |
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Name | Core i5 |
| Processor Clock Speed | 1.3 GHz with Turbo Boost Technology Upto 2.6 GHz |
| Cache | 3 MB |
| Graphics | |
| Graphics Processor | Intel HD Graphics 5000 |
| General Specifications | |
| Model Number | MacBook Air |
| OS | OS X Mavericks |
| Weight | 1.35 Kg |
| Dimensions | 325 x 227 x 17 mm |
| Suitable For | Entertainment |
| Ports and Slots | |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| HDMI | No |
| Media Card Support | Yes |
| Optical Drive | Not Available |
| Ports and Slots | |
| Battery Backup | Upto 12 hours |
| Adapter | 45 W MagSafe 2 Power Adapter |
Apple MD760HN/A MacBook Air (4th Gen Ci5/ 4GB/ 128GB Flash/ Mac OS X Mountain Lion)(12.87 inch, SIlver, 1.35 kg) Questions & Answers
News Related to Apple
-
Benefits of Apple Cider Vinegar & Top 5 options to buy in India [UPDATED] -
Apple TV Plus: Will it Overshadow Popular Streaming Platform Netflix? -
Apple iPad Air & iPad Mini Launched with Apple Pencil Support -
Apple Foldable iPhone Appears in First Concept Video with Stunning Design -
Apple iPhone XR Vs Samsung Galaxy A9: Which Premium Affordable Smartphone Steals the Limelight? -
Top 5 Interesting Features on The Apple iPad Pro 2018













![Benefits of Apple Cider Vinegar & Top 5 options to buy in India [UPDATED]](https://blog.pricekart.com/2020/12/04-Top-5-apple-cider-vinegars-110x96.jpg)





