Dell Core i5 - Y568501HIN9 7548 Notebook
By Dell Laptops
The lowest price of Dell Core i5 - Y568501HIN9 7548 Notebook is 69,500 in India on 24th May 2026.
Laptop is powered by Intel Core i5 5th Gen processor and it comes with 8 GB of RAM. It packs 1 TB of internal storage and has screen size of 15.6 Inch.
View SpecsDell Core i5 - Y568501HIN9 7548 Notebook Price in India
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Free Shipping
- Delivery: 2-3 days
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this laptop depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Dell Core i5 - Y568501HIN9 7548 Notebook Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Dell Core i5 - (8 GB/1 TB HDD/Windows 10 Home/4 GB Graphics) Y568501HIN9 7548 Notebook(15.6 inch, SIlver, 2.06 kg). According to the Historic Price Trends:
Price of Dell Core i5 - Y568501HIN9 7548 Notebook in India today is Rs. 69,500.00, updated on 24th May 2026
Full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 15.6 inches |
| Screen Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display Type | HD LED Backlit Truelife Touch Display |
| Touchscreen | Yes |
| Camera | HD Webcam |
| Memory | |
| RAM | 8GB |
| RAM Type | DDR3 |
| RAM Frequency | 1600 MHz |
| Storage | |
| Storage Capacity | 1TB |
| HDD Speed RPM | 5400 RPM |
| Wireless Connectivity | |
| Wi-Fi | Yes, IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| Audio & Sound | |
| Internal Mic | Built-in Microphone |
| Mic In | Yes |
| Speakers | Yes |
| Sound Properties | Stereo Speakers, Waves MaxxAudio Processing |
| Input | |
| Pointer Input | Touchpad |
| Keyboard | Standard Keyboard without Numeric Keypad |
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Name | Core i5 |
| Processor Generation | 5th |
| Processor Model | 5200U |
| Processor Clock Speed | 2.2 GHz with Turbo Boost Upto 2.7 GHz |
| Cache | 3 MB |
| Graphics | |
| Graphics Processor | AMD Radeon R7 M270 |
| Graphic Memory Type | DDR3 |
| General Specifications | |
| OS | Windows 10 Home |
| OS Architecture | 64 bit |
| Weight | 2.06 Kg |
| Dimensions | 377.8 x 261.2 x 19.9 mm |
| Suitable For | Processing & Multitasking, Gaming |
| Ports and Slots | |
| USB Ports | 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | Yes |
| Lock Port | Noble Lock Port |
| Media Card Support | SD Card Reader |
| Optical Drive | Not Available |
| Ports and Slots | |
| Battery Capacity | 3 Cell |
Dell Core i5 - (8 GB/1 TB HDD/Windows 10 Home/4 GB Graphics) Y568501HIN9 7548 Notebook(15.6 inch, SIlver, 2.06 kg) Questions & Answers
News Related to Dell
-
Dell Inspiron 15 (5575) Launched in India with AMD Ryzen Processors -
Dell G Series of Gaming Laptop Launched in an Affordable Price Range -
Dell XPS 13 Launched in India with Ultra HD Display: Specs, Features, Price -
Dell XPS 13 Laptop with Bezel-Less Display Launched in India -
Dell Inspiron 15 7000 Gaming Laptop Launched in India -
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews


















