Acer Predator Helios 300 PH315-51 Gaming Laptop
By Acer Laptops
The lowest price of Acer Predator Helios 300 PH315-51 Gaming Laptop is 115,490 in India on 27th April 2026.
Laptop is powered by Intel Core i7-8750H (8th Gen) processor and it comes with 16 GB of RAM. It packs 1 TB of internal storage with 128 GB SSD and has screen size of 15.6 Inch.
View SpecsAcer Predator Helios 300 PH315-51 Gaming Laptop Price in India
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Free Shipping
- Delivery: 2-3 days
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this laptop depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Acer Predator Helios 300 PH315-51 Gaming Laptop Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Acer Predator Helios 300 PH315-51 Gaming Laptop(Core i7 8th Gen/16 GB/1 TB/128 GB SSD/Windows 10 Home/6 GB). According to the Historic Price Trends:
Price of Acer Predator Helios 300 PH315-51 Gaming Laptop in India today is Rs. 115,490.00, updated on 27th April 2026
Full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 15.6 inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | Full HD LED Backlit Wideview IPS Display |
| Camera | HD Webcam |
| Memory | |
| RAM | 16GB |
| RAM Type | DDR4 |
| Memory Slots | 2 Slots |
| Expandable | Upto 32 GB |
| Storage | |
| Storage Capacity | 1TB |
| SSD | Yes |
| SSD Capacity | 128 GB |
| HDD Speed RPM | 7200 RPM |
| Hardware Interface | SATA |
| Wireless Connectivity | |
| Wi-Fi | Yes, IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| Audio & Sound | |
| Internal Mic | Built-in Dual Digital Microphone |
| Mic In | 1 |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Sound Properties | Stereo Speakers, Acer TrueHarmony Plus Technology, Optimized Dolby Audio Premium Sound Enhancement |
| Input | |
| Pointer Input | Multi Gesture Touchpad |
| Keyboard | FineTip Backlit Keyboard with Independent Standard Numeric Keypad (International Language Support) |
| Processor | |
| Processor Name | Core i7 |
| Processor Generation | 8th |
| Processor | Intel Core i7-8750H (8th Gen) |
| Chipset | Intel HM370 Mobile |
| Processor Model | 8750H |
| Processor Clock Speed | 2.2 GHz with Turbo Boost Upto 4.1 GHz |
| Cache | 9 MB |
| Graphics | |
| Graphics Processor | NVIDIA Geforce GTX 1060 |
| Graphic Memory Type | GDDR5 |
| General Specifications | |
| OS | Windows 10 Home |
| OS Architecture | 64 bit |
| Supported OS | Windows 10 Home |
| Weight | 2.7 Kg |
| Dimensions | 390 x 266 x 26.75 mm |
| Suitable For | Gaming, Processing & Multitasking |
| Laptop Bag | Yes |
| Ports and Slots | |
| USB Ports | 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB 3.1 Type C (1st Gen) |
| HDMI | Yes |
| Lock Port | Kensington Lock Slot |
| RJ45 LAN(Ethernet) | Gigabit Ethernet, Wake-on-LAN Ready |
| Media Card Support | 2-in-1 Card Reader (SD, SDXC) |
| Optical Drive | Not Available |
| Ports and Slots | |
| Battery Capacity | 4 Cell |
| Battery Backup | Upto 5 hours |
| Adapter | 180 W AC Adapter |
Acer Predator Helios 300 PH315-51 Gaming Laptop(Core i7 8th Gen/16 GB/1 TB/128 GB SSD/Windows 10 Home/6 GB) Questions & Answers
News Related to Acer
-
Acer Launched its First Ever 12-inch Chromebooks -
Love Superheroes? These Avengers Infinity War Acer Notebooks will Amaze You -
Acer Swift 5, the Lightest Laptop Now Available in India -
Acer Announces 4 New Laptops Including World’s Thinnest Laptop -
Acer Predator Galea 500 Gaming Headphones Released in India -
Acer Chromebook 11 C732, Chromebook Spin 11 Unveiled with 8th Gen Processor




















