Asus ZenBook S UX391UA-ET012T Thin and Light Laptop
By Asus Laptops
The lowest price of Asus ZenBook S UX391UA-ET012T Thin and Light Laptop is 99,990 in India on 26th April 2026.
Laptop is powered by Intel Core i7-8550U (8th Gen) processor and it comes with 16 GB of RAM.
View SpecsAsus ZenBook S UX391UA-ET012T Thin and Light Laptop Price in India
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Free Shipping
- Delivery: 2-3 days
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this laptop depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Asus ZenBook S UX391UA-ET012T Thin and Light Laptop Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Asus ZenBook S UX391UA-ET012T Thin and Light Laptop(Core i7 8th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 10 Home). According to the Historic Price Trends:
Price of Asus ZenBook S UX391UA-ET012T Thin and Light Laptop in India today is Rs. 99,990.00, updated on 26th April 2026
Full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 13.3 inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | Full HD LED Backlit Anti-glare IPS Display |
| Camera | HD Webcam |
| Memory | |
| RAM | 16GB |
| RAM Type | DDR3 |
| Storage | |
| SSD | Yes |
| SSD Capacity | 512 GB |
| Wireless Connectivity | |
| Wi-Fi | Yes, IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes, v4.2 |
| Audio & Sound | |
| Internal Mic | Built-in Array Microphone |
| Mic In | 1 |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Sound Properties | Sonic Master, Harmon / Kardon Speaker |
| Input | |
| Pointer Input | Touchpad |
| Keyboard | Illuminated Chiclet Keyboard |
| Processor | |
| Processor Name | Core i7 |
| Processor Generation | 8th |
| Processor | Intel Core i7-8550U (8th Gen) |
| Chipset | Intel |
| Processor Model | 8550U |
| Processor Clock Speed | 1.8 GHz with Turbo Boost Upto 4 GHz |
| Cache | 8 MB |
| General Specifications | |
| Model Number | UX391UA-ET012T |
| OS | Windows 10 Home |
| OS Architecture | 64 bit |
| Supported OS | Windows 10 Home |
| Weight | 1.05 Kg |
| Dimensions | 311 x 213 x 12.9 mm |
| Suitable For | Processing & Multitasking |
| Ports and Slots | |
| USB Ports | 1 x USB 3.1 Type C, 2 x USB 3.1 Type C (2nd Gen) with Thunderbolt |
| HDMI | Yes |
| Media Card Support | Yes |
| Optical Drive | Not Available |
| Ports and Slots | |
| Battery Capacity | 4 Cell |
| Adapter | 65 W AC Adapter |
| Ports and Slots | |
| Security Feature | Trusted Platform Module (TPM) |
Video Review of Asus ZenBook S UX391UA-ET012T Thin and Light Laptop
Asus ZenBook S UX391UA-ET012T Thin and Light Laptop(Core i7 8th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 10 Home) Questions & Answers
News Related to Asus
-
Tencent to Design a Gaming Smartphone Along with Asus, Razer & Black Shark -
Concept Renders of the Asus Zenfone 5G Smartphone Appear Online -
Leaked Images of Asus Zenfone 6 Appear Online With Triple Camera -
Asus Zenfone Lite L1 & Zenfone Max M1 Sale to Start on Oct 24 -
Asus Zenfone Live L1 Announced with Android Go, 18:9 display -
Asus VivoBook X507 Launched in India: Price, Features & Specifications




















