LG G Pad 10.1
By LG Tablets
113 views
- 10.1 Inch
- IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors display
- 5 MP Rear
- 1.3 MP Front
- Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7
- 1GB RAM, 8000 mAh Battery
Last Available Price of LG G Pad 10.1 is 0. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
LG G Pad 10.1 full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 10.1 inches |
| Screen Resolution | 1280x800 pixels |
| Pixel Density | 149 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Resolution | 1.3 MP |
| Video Recording | Yes, 1080p |
| Camera Features | Autofocus, Geo-Tagging, Panorama |
| Storage | |
| Internal Storage | 16 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD, up to 64 GB |
| Other | 16GB storage, microSD card slot |
| Design & Build | |
| Weight | 523 grams |
| Dimensions | 260.9 x 165.9 x 8.9 mm |
| (10.27 x 6.53 x 0.35 in) | |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android OS, v4.4.2 (KitKat), upgradable to v5.0 (Lollipop) |
| Battery | |
| Battery Capacity | 8000 mAh |
| Battery Type | Li-Ion |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Single SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Normal-SIM |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Chipset | |
| Brand | LG |
| Chipset | Qualcomm MSM8226 Snapdragon 400 |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| RAM | 1GB RAM |
| GPU | Adreno 305 |
| Connectivity | |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot, Wi-Fi Direct, DLNA |
| GPS | Yes, Yes |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| Messaging | Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Other | MP4/H.264 player MP3/WAV/eAAC+ player Photo/video viewer/editor Document editor Voice memo |
Disclaimer: We cannot guarantee the information is 100% accurate. Report a problem on this page
LG G Pad 10.1 Video Review
Recent Comparisions
LG G Pad 10.1 Questions & Answers
People also viewed
Comments on LG G Pad 10.1
News Related to LG
-
Not Just Foldable, LG to Announce a Foldable Transparent Smartphone -
LG Q60, LG K50, LG K40 Smartphones Make Their Debut -
Here’s a Closer Look at the Upcoming LG G8 ThinQ Smartphone -
LG G8 Smartphone to Come with TouchLess Gestures -
New Range of LG 2019 ThinQ AI 8K OLED TVs Announced -
LG Q7 Launched in India at an Affordable Price



















