Apple iPad Wi-Fi 32GB
By Apple iPads
- 9.7 Inch
- LED-backlit IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors display
- 1.0 GHz Cortex-A8
- 256MB RAM
Last Available Price of Apple iPad Wi-Fi 32GB is 26600. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Price of Apple iPad Wi-Fi 32GB in India today is Rs. 26,600.00, updated on 26th April 2026
Apple iPad Wi-Fi 32GB full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 9.7 inches |
| Screen Resolution | 768x1024 pixels |
| Pixel Density | 132 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | LED-backlit IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Storage | |
| Internal Storage | 32 GB |
| Card Slot/Expandable | No |
| Other | 32GB storage, no card slot |
| Design & Build | |
| Weight | 680 grams |
| Dimensions | 242.8 x 189.7 x 13.4 mm |
| (9.56 x 7.47 x 0.53 in) | |
| Software | |
| Operating System | iOS |
| OS Version | iOS 4, upgradable to iOS 5.1.1 |
| Battery | |
| Battery Type | Li-Po |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Single SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Normal-SIM |
| Bluetooth | Yes, v2.1, A2DP, EDR |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Apple |
| Chipset | Apple A4 |
| Processor | 1.0 GHz Cortex-A8 |
| RAM | 256MB RAM |
| GPU | PowerVR SGX535 |
| Connectivity | |
| 2G | Yes, N/A |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| GPS | Yes, No |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | iMessage, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML (Safari) |
| Java | No |
| Other | iCloud cloud service Organizer MP4/MP3/WAV/AAC player Photo viewer/editor Audio/video player/editor Document viewer Predictive text input |
Apple iPad Wi-Fi 32GB Video Review
Recent Comparisions
Apple iPad Wi-Fi 32GB Questions & Answers
People also viewed
Comments on Apple iPad Wi-Fi 32GB
News Related to Apple
-
Benefits of Apple Cider Vinegar & Top 5 options to buy in India [UPDATED] -
Apple TV Plus: Will it Overshadow Popular Streaming Platform Netflix? -
Apple iPad Air & iPad Mini Launched with Apple Pencil Support -
Apple Foldable iPhone Appears in First Concept Video with Stunning Design -
Apple iPhone XR Vs Samsung Galaxy A9: Which Premium Affordable Smartphone Steals the Limelight? -
Top 5 Interesting Features on The Apple iPad Pro 2018



![Benefits of Apple Cider Vinegar & Top 5 options to buy in India [UPDATED]](https://blog.pricekart.com/2020/12/04-Top-5-apple-cider-vinegars-110x96.jpg)





