ZTE Axon 7 Mini
By ZTE Mobiles
- 5.2 Inch
- AMOLED Capacitive Touchscreen, Multi-touch display
- 16 MP Rear
- 8 MP Front
- Quad core, 1.5 GHz, Cortex A53 + Quad core, 1.2 GHz, Cortex A53
- 3GB RAM, 2705 mAh Battery
Last Available Price of ZTE Axon 7 Mini is 22000. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Price of ZTE Axon 7 Mini in India today is Rs. 22,000.00, updated on 26th April 2026
ZTE Axon 7 Mini full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 5.2 inches |
| Screen Resolution | Full HD (1080 x 1920 pixels) |
| Pixel Density | 424 Pixels per Inch(PPI) |
| Gorilla Glass | Yes |
| Display Type | AMOLED Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 16 MP |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Video Recording | Yes, 1920x1080 @ 30 fps |
| Camera Features | Autofocus, Flash, Touch Focus, Digital Zoom, Face Detection |
| Storage | |
| Internal Storage | 32 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD, Up to 128 GB |
| Other | 32GB storage, microSD card slot |
| Design & Build | |
| Weight | 153 grams |
| Dimensions | 147.5 x 71 x 7.8 mm |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android v6.0 (Marshmallow) |
| Battery | |
| Battery Capacity | 2705 mAh |
| Battery Type | Li-Po |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Nano-SIM SIM2: Nano-SIM |
| Bluetooth | Yes, v4.1 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | ZTE |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 617 MSM8952 |
| Processor | Quad core, 1.5 GHz, Cortex A53 + Quad core, 1.2 GHz, Cortex A53 |
| RAM | 3 GB RAM |
| GPU | Adreno 405 |
| Connectivity | |
| 4G | Yes, TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) / 850(band 5) / 700(band 17) / 800(band 20) |
| 3G | Yes, UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| GPS | Yes, A-GPS |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Other Features | |
| Fingerprint Scanner | Yes |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| USB connectivity | microUSB 2.0 |
Recent Comparisions
ZTE Axon 7 Mini Questions & Answers
People also viewed
Comments on ZTE Axon 7 Mini
News Related to ZTE
-
ZTE Axon V & ZTE Axon S Renders Take Smartphone Design to a New Level -
Images of ZTE Axon 10 Pro 5G Smartphone Appear Online After Launch -
ZTE A530 Smartphone Launched with Android Oreo, HD+ Display -
ZTE Gigabit Phone with Ultra-Fast Connectivity Coming Soon -
ZTE Blade A2 Plus to Launch in India Tomorrow -
ZTE Blade V8 Leaked Ahead of CES 2017











