Ziox Thunder Neo
By Ziox Mobiles
- 2.4 Inch
- TFT display
- 0.3 MP Rear
Last Available Price of Ziox Thunder Neo is 1310. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Price of Ziox Thunder Neo in India today is Rs. 1,310.00, updated on 27th April 2026
Ziox Thunder Neo full specifications and features
Market Status: Out of stock
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 2.4 inches |
| Screen Resolution | 240 x 320 pixels |
| Pixel Density | 167 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | TFT |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 0.3 MP |
| Camera Features | Digital Zoom |
| Storage | |
| Card Slot/Expandable | microSD, Up to 16 GB |
| Other | Expandable Upto 16 GB |
| Software | |
| Operating System | Other |
| Battery | |
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Removable battery | Yes |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Normal-SIM |
| Bluetooth | Yes |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Ziox |
| Connectivity | |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Music | Music Formats: MP3 |
| Phone Book | Limited |
Recent Comparisions
Ziox Thunder Neo Questions & Answers
People also viewed
Comments on Ziox Thunder Neo
News Related to Ziox
-
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying… -
Top 8 VR Headsets To Unwind, Learn Or Play, Their Review And Buyer's Guide











