Sony Xperia XZ2
By Sony Mobiles
390 views
74,990 Best price
- 5.7 Inch, Bezel Less
- TRILUMINOS HDR display
- 19 MP Rear
- 5 MP Front
- 1.4 GHz Octa-Core processor
- 6GB RAM, 3180 mAh Battery
List your store
Sony Xperia XZ2 Price in India
The lowest price of Sony Xperia XZ2 smartphone is 74,990 in India on 31st May 2026.
Sony Xperia XZ2 Price Chart
Price of Sony Xperia XZ2 in India today is Rs. 74,990.00, updated on 31st May 2026
Sony Xperia XZ2 full specifications and features
Market Status: Out of stock
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 5.7 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2160 pixels |
| Pixel Density | 424 Pixels per Inch(PPI) |
| Bezel Less Display | Yes |
| Gorilla Glass | Yes |
| Display Type | TRILUMINOS HDR |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 19 MP |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Video Recording | Yes, 960fps super slow motion, 8x digital zoom |
| Video Rec Resolution | 4K Video Recording |
| Camera Features | Autofocus, Flash, Geo-Tagging, Touch Focus, Panorama, Digital Zoom, Face Detection |
| Storage | |
| Internal Storage | 64 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD, Up to 400 GB |
| Other | 64 GB, Expandable up to 256 GB |
| Design & Build | |
| Weight | 198 grams |
| Dimensions | 153 x 72 x 11.1 mm |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android 8.0 Oreo |
| Battery | |
| Battery Capacity | 3180 mAh |
| Battery Type | Li-Po |
| Quick Charging | Yes, Quick Charge 3, wireless charging |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Nano-SIM SIM2: Nano-SIM |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Sony |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 845 |
| Processor | 1.4 GHz Octa-Core processor |
| RAM | 6 GB RAM |
| GPU | Adreno 540 |
| Connectivity | |
| VoLTE | Yes |
| 4G | Yes, FDD-LTE--800 / 1800 / 1900 / 2100 / 2600 MHz |
| 3G | Yes, UMTS 2100 / 900 MHz |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11, a/ac/b/g/n/n 5GHz |
| GPS | Yes, with A-GPS, Glonass |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Other Features | |
| Fingerprint Scanner | Yes |
| Waterproof | Yes |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
| USB connectivity | Type-C |
| OTG | Yes |
Spec Score
82/100
Above Average
Group: 65,000 to 85,000 RAM Below Average
STORAGE Below Average
BATTERY Below Average
Display Size Below Average
Display PPI Below Average
WEIGHT Below Average
Rear Camera Above Average
Front Camera Below Average
Spec Score Above Average
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated about Sony Xperia XZ2 Price In India by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Disclaimer: We cannot guarantee the information is 100% accurate. Report a problem on this page
Sony Xperia XZ2 Video Review
Recent Comparisions
Sony Xperia XZ2 Questions & Answers
People also viewed
Comments on Sony Xperia XZ2
News Related to Sony
-
Sony Xperia 2 Alleged Specifications Appear Online Revealing Major Features -
Sony Xperia 4 to Replace Xperia Compact Flagship Smartphones -
Sony Xperia 10 Ultra Schematic: Based on Speculated Specifications -
Sony Xperia XA3 Ultra Press Renders Reveals the Design of the Smartphone -
Sony Xperia N1 with 21:9 Display to Launch at MWC 2019 -
Sony Xperia XA3, XA3 Ultra & Xperia L3 Specifications Revealed Online












