Sony Xperia S
By Sony Mobiles
- 4.3 Inch
- LED-backlit LCD, capacitive touchscreen, 16M colors display
- 12 MP Rear
- 1.3 MP Front
- Dual-core 1.5 GHz
- 1GB RAM, 1750 mAh Battery
Last Available Price of Sony Xperia S is 10098. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Price of Sony Xperia S in India today is Rs. 10,098.00, updated on 26th April 2026
Sony Xperia S full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 4.3 inches |
| Screen Resolution | 720x1280 pixels |
| Pixel Density | 342 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | LED-backlit LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 12 MP |
| Front Camera Resolution | 1.3 MP |
| Camera Features | Autofocus, Flash, Geo-Tagging, Touch Focus, Panorama |
| Storage | |
| Internal Storage | 32 GB |
| Card Slot/Expandable | No |
| Other | 32GB storage, no card slot |
| Design & Build | |
| Weight | 144 grams |
| Dimensions | 128 x 64 x 10.6 mm |
| (5.04 x 2.52 x 0.42 in) | |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android OS, v2.3, up to v4.1.2 |
| Battery | |
| Battery Capacity | 1750 mAh |
| Battery Type | Li-Ion |
| Stand By Time | Up to 450 h (2G) / Up to 420 h (3G) |
| Talk Time | Up to 7 h 30 min (2G) / Up to 8 h 30 min (3G) |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Single SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Micro-SIM |
| Bluetooth | Yes, v2.1, A2DP, EDR |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Sony |
| Chipset | Qualcomm MSM8260 Snapdragon S3 |
| Processor | Dual-core 1.5 GHz |
| RAM | 1GB RAM |
| GPU | Adreno 220 |
| Connectivity | |
| 3G | Yes, HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - LT26i |
| 2G | Yes, GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| GPS | Yes, Yes, with A-GPS, GLONASS |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, IM, Push Email |
| Browser | HTML5, Adobe Flash |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Other | ANT+ support TV launcher HDMI port Active noise cancellation with dedicated mic MP4/H.264/WMV player MP3/eAAC+/WMA/WAV player TrackID music recognition Document viewer Voice memo/dial/commands Predictive text input |
Sony Xperia S Video Review
Recent Comparisions
Sony Xperia S Questions & Answers
People also viewed
Comments on Sony Xperia S
News Related to Sony
-
Sony Xperia 2 Alleged Specifications Appear Online Revealing Major Features -
Sony Xperia 4 to Replace Xperia Compact Flagship Smartphones -
Sony Xperia 10 Ultra Schematic: Based on Speculated Specifications -
Sony Xperia XA3 Ultra Press Renders Reveals the Design of the Smartphone -
Sony Xperia N1 with 21:9 Display to Launch at MWC 2019 -
Sony Xperia XA3, XA3 Ultra & Xperia L3 Specifications Revealed Online











