Sony Xperia acro S
By Sony Mobiles
- 4.3 Inch
- LED-backlit LCD, capacitive touchscreen, 16M colors display
- 12 MP Rear
- 1.3 MP Front
- Dual-core 1.5 GHz Scorpion
- 1GB RAM, 1910 mAh Battery
Last Available Price of Sony Xperia acro S is 12466. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Price of Sony Xperia acro S in India today is Rs. 12,466.00, updated on 27th April 2026
Sony Xperia acro S full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 4.3 inches |
| Screen Resolution | 720x1280 pixels |
| Pixel Density | 342 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | LED-backlit LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 12 MP |
| Front Camera Resolution | 1.3 MP |
| Video Recording | Yes |
| Camera Features | Autofocus, Flash, Geo-Tagging, Touch Focus, Panorama, Digital Zoom, Face Detection |
| Storage | |
| Internal Storage | 16 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD, up to 32 GB |
| Other | 16GB storage, microSD card slot |
| Design & Build | |
| Weight | 147 grams |
| Dimensions | 126 x 66 x 11.9 mm |
| (4.96 x 2.60 x 0.47 in) | |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android OS, v4.0 (Ice Cream Sandwich), upgradable to v4.1.2 (Jelly Bean) |
| Battery | |
| Battery Capacity | 1910 mAh |
| Battery Type | Li-Ion |
| Stand By Time | Up to 290 h (2G) / Up to 310 h (3G) |
| Talk Time | Up to 6 h 40 min (2G) / Up to 7 h 10 min (3G) |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Single SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Normal-SIM |
| Bluetooth | Yes, v3.0, A2DP, EDR |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Sony |
| Chipset | Qualcomm MSM8260 Snapdragon S3 |
| Processor | Dual-core 1.5 GHz Scorpion |
| RAM | 1GB RAM |
| GPU | Adreno 220 |
| Connectivity | |
| 3G | Yes, HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 2G | Yes, GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| GPS | Yes, Yes, with A-GPS, GLONASS |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Waterproof | Yes |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, IM, Push Email |
| Browser | HTML5, Adobe Flash |
| Java | No |
| Other | ANT+ support HDMI port Active noise cancellation with dedicated mic MP4/H.264/WMV player MP3/eAAC+/WMA/WAV player TrackID music recognition Document viewer Voice memo/dial/commands Predictive text input |
Sony Xperia acro S Video Review
Recent Comparisions
Sony Xperia acro S Questions & Answers
People also viewed
Comments on Sony Xperia acro S
News Related to Sony
-
Sony Xperia 2 Alleged Specifications Appear Online Revealing Major Features -
Sony Xperia 4 to Replace Xperia Compact Flagship Smartphones -
Sony Xperia 10 Ultra Schematic: Based on Speculated Specifications -
Sony Xperia XA3 Ultra Press Renders Reveals the Design of the Smartphone -
Sony Xperia N1 with 21:9 Display to Launch at MWC 2019 -
Sony Xperia XA3, XA3 Ultra & Xperia L3 Specifications Revealed Online











