Panasonic Eluga Icon 2
- 5.5 Inch
- IPS LCD Capacitive Touchscreen, Multi-touch display
- 13 MP Rear
- 5 MP Front
- Octa core, 1.3 GHz
- 2GB RAM, 3000 mAh Battery
Last Available Price of Panasonic Eluga Icon 2 is 8799. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Price of Panasonic Eluga Icon 2 in India today is Rs. 8,799.00, updated on 26th April 2026
Panasonic Eluga Icon 2 Pros & Cons
Pros
- Large HD Display
- Octa-core processor for lag-free performance
- Powerful battery life for long hours usage
- Rear camera clicks good quality shots
Cons
- Pixel density could have been better for display
- Lacks Screen Protection,Fingerprint scanner
Panasonic Eluga Icon 2 full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 5.5 inches |
| Screen Resolution | HD (720 x 1280 pixels) |
| Pixel Density | 267 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 13 MP |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Video Recording | Yes, 1080p@30fps |
| Camera Features | Autofocus, Flash, Touch Focus, Digital Zoom, Face Detection |
| Child Mode, LCD as Flash, Wide Angle Selife, Audio Picture, Smile Shot, V Gesture | |
| Storage | |
| Internal Storage | 16 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD, Up to 32 GB |
| Other | 16GB storage, Expandable up to 32GB via microSD card slot |
| Design & Build | |
| Weight | 120 grams |
| Dimensions | 150 mm x 75 mm x 6 mm |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android v5.1 (Lollipop) |
| Battery | |
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Battery Type | Li-ion |
| Removable battery | Yes |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Micro-SIM SIM2: Micro-SIM |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Panasonic |
| Chipset | MediaTek MT6735 |
| Processor | Octa core, 1.3 GHz |
| RAM | 2 GB RAM |
| GPU | Mali T720 GPU |
| Connectivity | |
| 4G | Yes, TD-LTE 2300(band 40) FD-LTE 1800(band 3) |
| 3G | Yes, UMTS 2100 / 900 MHz |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 900 MHz |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Fingerprint Sensor | No |
| Screen Protection | No |
| Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
Recent Comparisions
Panasonic Eluga Icon 2 Questions & Answers
People also viewed
Comments on Panasonic Eluga Icon 2
News Related to Panasonic
-
Panasonic to Launch AI-Enabled Smartphones in India on Oct 4 -
Panasonic Eluga I7 with Support for Face & Voice Recognition Launched in India -
Panasonic Lumix G7, Lumix G85 Cameras with 4K Recording Released in India -
New Panasonic Lumix GX9, Lumix ZS200 Mirrorless Cameras Launched -
Panasonic Lumix GH5S Mirrorless Camera Announced in India -
Panasonic Eluga I9 Launched in India: Check Price, Specs, Features










