Meizu Pro 6 plus
- 5.5 Inch
- Super AMOLED display
- 12 MP Rear
- 5 MP Front
- Octa core processor
- 4GB RAM, 3200 mAh Battery
Last Available Price of Meizu Pro 6 plus is 15859. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Price of Meizu Pro 6 plus in India today is Rs. 15,859.00, updated on 26th April 2026
Meizu Pro 6 plus full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 5.5 inches |
| Screen Resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Pixel Density | 525 Pixels per Inch(PPI) |
| Gorilla Glass | Yes |
| Display Type | Super AMOLED |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 12 MP |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Video Recording | Yes, 1080p@30fps |
| Camera Features | Autofocus, Flash, Geo-Tagging, Touch Focus, Panorama, Digital Zoom, Face Detection |
| Storage | |
| Internal Storage | 64 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD |
| Other | 64 GB inbuilt |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android OS, v6.0 |
| Battery | |
| Battery Capacity | 3200 mAh |
| Battery Type | Li-Ion |
| Quick Charging | Yes |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Nano-SIM SIM2: Nano-SIM |
| Bluetooth | Yes, v4.1 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Meizu |
| Chipset | Exynos 8890 |
| Processor | Octa core processor |
| RAM | 4GB RAM |
| GPU | Mali-T880 |
| Connectivity | |
| 4G | Yes, TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 1900(band 39) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) |
| 3G | Yes, UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11, a/ac/b/g/n/n |
| GPS | Yes, A-GPS, Glonass |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Fingerprint Scanner | Yes |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
Recent Comparisions
Meizu Pro 6 plus Questions & Answers
People also viewed
Comments on Meizu Pro 6 plus
News Related to Meizu
-
Meizu 16s Expected Specifications & Launch Date Appears Online -
Meizu Note 9 Images & Specifications Surface Online -
Meizu Zero: What Features Does the World’s First Portless Smartphone Offer? -
Meizu 16s Renders Leaked Online Revealing Triple Camera Setup -
Meizu 15, Meizu 15 Lite, Meizu 15 Plus Launched: Specs, Features, Price -
Meizu 15 Plus with Zero-Bezel Design Leaked online: Check Images, Specs











