Mediacom PhonePad Duo X520U
- 5 Inch
- AMOLED Capacitive Touchscreen, Multi-touch display
- 13 MP Rear
- 5 MP Front
- Octa core, 1.4 GHz, Cortex A7
- 1GB RAM, 2050 mAh Battery
Last Available Price of Mediacom PhonePad Duo X520U is 7999. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Price of Mediacom PhonePad Duo X520U in India today is Rs. 7,999.00, updated on 27th April 2026
Mediacom PhonePad Duo X520U full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 5 inches |
| Screen Resolution | HD (720 x 1280 pixels) |
| Pixel Density | 294 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | AMOLED Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 13 MP |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Video Recording | Yes |
| Camera Features | Autofocus, Flash, Touch Focus, Digital Zoom, Face Detection |
| Storage | |
| Internal Storage | 16 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD, Up to 32 GB |
| Other | 16GB , Expandable up to 32GB |
| Design & Build | |
| Weight | 123 grams |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android v4.4 (Kitkat) |
| Battery | |
| Battery Capacity | 2050 mAh |
| Battery Type | Li-ion |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Normal-SIM |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | MediaCom |
| Chipset | MediaTek MT6592M |
| Processor | Octa core, 1.4 GHz, Cortex A7 |
| RAM | 1 GB RAM |
| GPU | Mali-450 MP4 |
| Connectivity | |
| 3G | Yes, 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz HSDPA |
| 2G | Yes, GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Other Features | |
| Fingerprint Sensor | No |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
Recent Comparisions
Mediacom PhonePad Duo X520U Questions & Answers
People also viewed
Comments on Mediacom PhonePad Duo X520U
News Related to MediaCom
-
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying… -
Top 8 VR Headsets To Unwind, Learn Or Play, Their Review And Buyer's Guide











