XOLO Q600s
By Xolo Mobiles
- 4.5 Inch
- IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors display
- 5 MP Rear
- Quad-core 1.2 GHz
- 1GB RAM, 2000 mAh Battery
XOLO Q600s Price in India
The lowest price of XOLO Q600s smartphone is 7,999 in India on 28th April 2026.
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Cash on Delivery
- Delivery: 2-3 days
XOLO Q600s Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of XOLO Q600s. According to the Historic Price Trends:
Price of XOLO Q600s in India today is Rs. 7,999.00, updated on 28th April 2026
XOLO Q600s full specifications and features
Market Status: Out of stock
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 4.5 inches |
| Screen Resolution | 540x960 pixels |
| Pixel Density | 245 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 5 MP |
| Camera Features | Autofocus, Flash, Geo-Tagging, Touch Focus, Panorama |
| Storage | |
| Internal Storage | 4 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD, up to 64 GB |
| Other | 4GB storage, microSD card slot |
| Design & Build | |
| Dimensions | 136.5 x 68 x 7.9 mm |
| (5.37 x 2.68 x 0.31 in) | |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android OS, v4.4.2 |
| Battery | |
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Battery Type | Li-Ion |
| Stand By Time | Up to 449 h (2G) / Up to 400 h (3G) |
| Talk Time | Up to 24 h (2G) / Up to 11 h (3G) |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Normal-SIM |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Xolo |
| Chipset | Broadcom BCM23550 |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz |
| RAM | 1GB RAM |
| GPU | Broadcom VideoCore IV |
| Connectivity | |
| 3G | Yes, HSDPA 2100 |
| 2G | Yes, GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| GPS | Yes, Yes, with A-GPS |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Other | MP4/H.264 player MP3/WAV/AAC+ player Photo/video editor Voice memo |
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated about XOLO Q600s Price In India by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
XOLO Q600s Video Review
Recent Comparisions
XOLO Q600s Questions & Answers
People also viewed
Comments on XOLO Q600s
News Related to Xolo
-
Xolo Era 4X Smartphone to Go on Sale in India from January 9 -
Xolo Era 2 Launched in India with 4G VoLTE at Rs 4,499 -
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide












