Kult Gladiator
By Kult Mobiles
- 5.5 Inch
- IPS LCD Capacitive Touchscreen, Multi-touch display
- 13 MP Rear
- 8 MP Front
- Quad core, 1.25 GHz
- 3GB RAM, 4000 mAh Battery
Last Available Price of Kult Gladiator is 7999. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Price of Kult Gladiator in India today is Rs. 7,999.00, updated on 26th April 2026
Kult Gladiator Pros & Cons
Pros
- OTG Support for easy data transfer
- 2.5D curved glass IPS display
- Packed with Extra powerful battery
- Fingerprint sensor for secure unlock
Cons
- Processor could have been better
Kult Gladiator full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 5.5 inches |
| Screen Resolution | HD (720 x 1280 pixels) |
| Pixel Density | 267 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 13 MP |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Camera Features | Autofocus, Flash, Touch Focus, Digital Zoom, Face Detection |
| Storage | |
| Internal Storage | 32 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD, Up to 32 GB |
| Other | 32GB, Expandable upto 32 GB |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android v7.0 (Nougat) |
| Battery | |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Nano-SIM SIM2: Normal-SIM |
| Bluetooth | Yes, v4.1 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Kult |
| Processor | Quad core, 1.25 GHz |
| RAM | 3 GB RAM |
| Connectivity | |
| VoLTE | Yes |
| 4G | Yes, FDD-LTE--800 / 1800 / 1900 / 2100 / 2600 MHz |
| 3G | Yes, UMTS 2100 / 900 MHz |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
| OTG | Yes |
| USB connectivity | MicroUSB |
Kult Gladiator Video Review
Recent Comparisions
Kult Gladiator Questions & Answers
People also viewed
Comments on Kult Gladiator
News Related to Kult
-
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying… -
Top 8 VR Headsets To Unwind, Learn Or Play, Their Review And Buyer's Guide











