Karbonn A2
- 4 Inch
- Capacitive touchscreen display
- 3.15 MP Rear
Last Available Price of Karbonn A2 is 5499. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Price of Karbonn A2 in India today is Rs. 5,499.00, updated on 27th April 2026
Karbonn A2 full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 4 inches |
| Screen Resolution | 480x800 pixels |
| Pixel Density | 233 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | Capacitive touchscreen |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 3.15 MP |
| Video Recording | Yes |
| Storage | |
| Card Slot/Expandable | microSD, up to 32 GB |
| Design & Build | |
| Weight | 110 grams |
| Dimensions | 124 x 63.6 x 12.4 mm |
| (4.88 x 2.50 x 0.49 in) | |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android OS, v2.3.6 |
| Battery | |
| Battery Capacity | 1750 mAh |
| Battery Type | Li-Ion |
| Stand By Time | Up to 120 h |
| Talk Time | Up to 3 h 30 min |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Normal-SIM SIM2: Normal-SIM |
| Bluetooth | Yes, Yes |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Karbonn |
| Chipset | Mediatek MT6517 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
| Connectivity | |
| 2G | Yes, GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Wi-Fi | Yes, No |
| GPS | Yes, No |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Other | MP3/AAC/WMA/WAV player MP4/WMV/H.264 player Document viewer |
Karbonn A2 Video Review
Recent Comparisions
Karbonn A2 Questions & Answers
People also viewed
Comments on Karbonn A2
News Related to Karbonn
-
Karbonn Titanium Jumbo Launched with Massive 4000mAh Battery -
Karbonn Launches Aura Sleek 4G, Aura Note 4G Budget Smartphones in India -
Karbonn Unveiled Titanium Vista Smartphone in India at Rs 5,499 -
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide











