i-smart IS102
122 views
696 Best price
- 1.8 Inch
- TFT display
- 0.3 MP Rear
List your store
i-smart IS102 Price in India
The lowest price of i-smart IS102 is 696 in India on 26th April 2026.
Price of i-smart IS102 in India today is Rs. 696.00, updated on 26th April 2026
i-smart IS102 full specifications and features
Market Status: Out of stock
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 1.8 inches |
| Screen Resolution | 128 x 160 pixels |
| Pixel Density | 114 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | TFT |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 0.3 MP |
| Video Recording | Yes |
| Camera Features | Flash, Digital Zoom |
| Storage | |
| Card Slot/Expandable | microSD, Up to 8 GB |
| Design & Build | |
| Weight | 70 grams |
| Dimensions | 112 x 48.5 x 13 mm |
| Software | |
| Operating System | Android |
| Battery | |
| Battery Capacity | 850 mAh |
| Battery Type | Li-ion |
| Removable battery | Yes |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Micro-SIM SIM2: Micro-SIM |
| Bluetooth | Yes |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | I-Smart |
| Connectivity | |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 900 MHz |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Music | Music Formats: AMR, MP3 |
| Phone Book | Limited |
Spec Score
37/100
Above Average
Group: 0 to 1,000 - Cash on Delivery (COD) can also be availed for this depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated about i-smart IS102 Price In India by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Disclaimer: We cannot guarantee the information is 100% accurate. Report a problem on this page
Recent Comparisions
i-smart IS102 Questions & Answers
People also viewed
Comments on i-smart IS102
News Related to I-Smart
-
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying… -
Top 8 VR Headsets To Unwind, Learn Or Play, Their Review And Buyer's Guide












