Trio T3 Neo
By Trio Mobiles
- 1.8 Inch
- TFT display
- 0.3 MP Rear
Trio T3 Neo Price in India
The lowest price of Trio T3 Neo is 899 in India on 27th April 2026.
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Cash on Delivery
- Delivery: 2-3 days
Buy Trio T3 Neo in India today for Rs. 899.00, updated on 27th April 2026
Trio T3 Neo full specifications and features
Market Status: Available in India | Launch Date in India: 4th May, 2017
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 1.8 inches |
| Screen Resolution | 128 x 160 pixels |
| Pixel Density | 114 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | TFT |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 0.3 MP |
| Video Recording | Yes |
| Camera Features | Flash, Digital Zoom |
| Storage | |
| Card Slot/Expandable | microSD, Up to 32 GB |
| Other | Expandable Upto 32GB |
| Software | |
| Operating System | Other |
| Battery | |
| Battery Capacity | 1000 mAh |
| Removable battery | Yes |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Normal-SIM |
| Bluetooth | Yes |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Trio |
| Connectivity | |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Music | Music Formats: MP3 |
| Phone Book | Limited |
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated about Trio T3 Neo Price In India by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Recent Comparisions
Trio T3 Neo Questions & Answers
People also viewed
Trio T3 Neo Prices
| Store | Latest Price |
|---|---|
| Amazon.in | ₹899 |
Comments on Trio T3 Neo
News Related to Trio
-
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying… -
Top 8 VR Headsets To Unwind, Learn Or Play, Their Review And Buyer's Guide









