Intex Turbo M2
- 2.4 Inch
- TFT display
- 0.3 MP Rear
Last Available Price of Intex Turbo M2 is 1450. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Intex Turbo M2 Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Intex Turbo M2. According to the Historic Price Trends:
Price of Intex Turbo M2 in India today is Rs. 1,450.00, updated on 26th April 2026
Intex Turbo M2 full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 2.4 inches |
| Screen Resolution | 240 x 320 pixels |
| Pixel Density | 167 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | TFT |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 0.3 MP |
| Camera Features | Digital Zoom |
| Digital Zoom | |
| Storage | |
| Card Slot/Expandable | microSD, Up to 32 GB |
| Other | MB storage, microSD card slot |
| Design & Build | |
| Weight | 88 grams |
| Dimensions | 123.2 x 51.2 x 12.2 mm |
| Software | |
| Operating System | Other |
| Battery | |
| Battery Capacity | 1500 mAh |
| Stand By Time | Up to 400 Hours(2G) |
| Talk Time | Up to 14 Hours(2G) |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Normal-SIM |
| Bluetooth | Yes, v2.1 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Intex |
| Connectivity | |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 900 MHz |
| GPRS | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Music | Music Formats: AAC, AMR, MIDI, MP3, WAV |
| Phone Book | Limited, 1000 entries |
| SMS | 200 |
Recent Comparisions
Intex Turbo M2 Questions & Answers
People also viewed
Comments on Intex Turbo M2
News Related to Intex
-
Intex Aqua Lions T1 Lite Smartphone Debuts in India -
Intex Aqua Power IV with 4000mAh Battery Launched in India -
Intex Aqua Strong 5.1+ Launched in India at Rs 5,490 -
Intex Aqua Lions 4G Smartphone Launched in India -
Intex Aqua 4.0, Aqua Crystal, Aqua Supreme+ 4G VoLTE Smartphones Launched in India -
Intex Aqua Amaze Plus Launched In India at Rs.6290










