Karbonn Kphone 1
- 2.4 Inch
- IPS LCD display
- 1.3 MP Rear
Karbonn Kphone 1 Price in India
The lowest price of Karbonn Kphone 1 smartphone is 1,428 in India on 26th April 2026.
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Cash on Delivery
- Delivery: 2-3 days
Karbonn Kphone 1 Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Karbonn Kphone 1. According to the Historic Price Trends:
Buy Karbonn Kphone 1 in India today for Rs. 1,428.00, updated on 26th April 2026
Karbonn Kphone 1 full specifications and features
Market Status: Available in India | Launch Date in India: 30th November, -0001
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 2.4 inches |
| Screen Resolution | 240 x 320 pixels |
| Pixel Density | 167 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | IPS LCD |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 1.3 MP |
| Camera Features | Flash, Digital Zoom |
| Digital Zoom | |
| Storage | |
| Internal Storage | 128 MB |
| Card Slot/Expandable | microSD, Up to 16 GB |
| Other | 128MB storage, microSD card slot |
| Design & Build | |
| Weight | 112 grams |
| Dimensions | 116.3 x 50.2 x 11.5 mm |
| Software | |
| Operating System | Other |
| Battery | |
| Battery Capacity | 1400 mAh |
| Stand By Time | Up to 300 Hours(2G) |
| Talk Time | Up to 6 Hours(2G) |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Normal-SIM |
| Bluetooth | Yes |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Karbonn |
| RAM | 32 MB RAM |
| Connectivity | |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 900 MHz |
| GPRS | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Music | Music Formats: AMR, MIDI, MP3, WAV |
| Phone Book | Limited, 1000 entries, Black List |
| SMS | 500 Entries, SMS Black List |
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated about Karbonn Kphone 1 Price In India by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Karbonn Kphone 1 Video Review
Recent Comparisions
Karbonn Kphone 1 Questions & Answers
People also viewed
Karbonn Kphone 1 Prices
| Store | Latest Price |
|---|---|
| Flipkart.com | ₹1,428 |
Comments on Karbonn Kphone 1
News Related to Karbonn
-
Karbonn Titanium Jumbo Launched with Massive 4000mAh Battery -
Karbonn Launches Aura Sleek 4G, Aura Note 4G Budget Smartphones in India -
Karbonn Unveiled Titanium Vista Smartphone in India at Rs 5,499 -
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide








