Celkon Millennia Q519 Plus
- 5 Inch
- TFT Capacitive Touchscreen display
- 5 MP Rear
- 3.2 MP Front
- Quad core, 1.2 GHz, Cortex A7
- 1GB RAM, 2000 mAh Battery
Last Available Price of Celkon Millennia Q519 Plus is 5050. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Price of Celkon Millennia Q519 Plus in India today is Rs. 5,050.00, updated on 27th April 2026
Celkon Millennia Q519 Plus full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 5 inches |
| Screen Resolution | 480 x 854 pixels |
| Pixel Density | 196 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | TFT Capacitive Touchscreen |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Resolution | 3.2 MP |
| Video Recording | Yes |
| Camera Features | Flash, Digital Zoom |
| Storage | |
| Internal Storage | 8 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD, Up to 32 GB |
| Other | 8GB storage, microSD card slot |
| Design & Build | |
| Weight | 169 grams |
| Dimensions | 145.2 x 73.2 x 9.4 mm |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android v4.4 (Kitkat) |
| Battery | |
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Battery Type | Li-ion |
| Removable battery | Yes |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Celkon |
| Chipset | Spreadtrum SC7731G |
| Processor | Quad core, 1.2 GHz, Cortex A7 |
| RAM | 1 GB RAM |
| GPU | Mali-400 MP2 |
| Connectivity | |
| 3G | Yes, UMTS 2100 MHz |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 900 MHz |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Sensors | Accelerometer |
Recent Comparisions
Celkon Millennia Q519 Plus Questions & Answers
People also viewed
Comments on Celkon Millennia Q519 Plus
News Related to Celkon
-
Celkon Uniq with 8-Megapixel Moonlight Selfie Camera Launched in India -
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying…










