Asus Zenfone 4 Max ZC554KL
By Asus Mobiles
- 5.5 Inch
- IPS LCD display
- 13 + 13 MP Dual Rear
- 8 MP Front
- 1.4 GHz Octa-Core processor
- 3GB RAM, 5000 mAh Battery
Last Available Price of Asus Zenfone 4 Max ZC554KL is 8694. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Price of Asus Zenfone 4 Max ZC554KL in India today is Rs. 8,694.00, updated on 27th April 2026
Asus Zenfone 4 Max ZC554KL full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 5.5 inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Pixel Density | 400 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | IPS LCD |
| Camera | |
| Dual Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 13 + 13 MP |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Video Recording | Yes, 1920x1080 @ 30 fps |
| Camera Features | Autofocus, Flash, Touch Focus, Digital Zoom, Face Detection |
| Storage | |
| Internal Storage | 32 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD, Up to 256 GB |
| Other | 32 GB,Expandable Upto 256GB |
| Design & Build | |
| Weight | 181 grams |
| Dimensions | 15.4 cm x 7.69 cm x 0.89 cm |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android v7.0 (Nougat) |
| Battery | |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Battery Type | Li-Po |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Nano-SIM SIM2: Nano-SIM |
| Bluetooth | Yes, v4.1 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Asus |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 430 MSM8937 |
| Processor | 1.4 GHz Octa-Core processor |
| RAM | 3 GB RAM |
| GPU | Adreno 505 |
| Connectivity | |
| 4G | Yes, FDD-LTE--800 / 1800 / 1900 / 2100 / 2600 MHz |
| 3G | Yes, UMTS 2100 / 900 MHz |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| GPS | Yes, with A-GPS, Glonass |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
| USB connectivity | MicroUSB |
Recent Comparisions
Asus Zenfone 4 Max ZC554KL Questions & Answers
People also viewed
Comments on Asus Zenfone 4 Max ZC554KL
News Related to Asus
-
Tencent to Design a Gaming Smartphone Along with Asus, Razer & Black Shark -
Concept Renders of the Asus Zenfone 5G Smartphone Appear Online -
Leaked Images of Asus Zenfone 6 Appear Online With Triple Camera -
Asus Zenfone Lite L1 & Zenfone Max M1 Sale to Start on Oct 24 -
Asus Zenfone Live L1 Announced with Android Go, 18:9 display -
Asus VivoBook X507 Launched in India: Price, Features & Specifications











