Asus Google Nexus 7C 2013 Edition
By Asus Tablets
- 7 Inch
- LED-backlit IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors display
- 1.2 MP Rear
- Quad-core 1.2 GHz Cortex-A9
- 1GB RAM, 4325 mAh Battery
Last Available Price of Asus Google Nexus 7C 2013 Edition is 23999. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Asus Google Nexus 7C 2013 Edition Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Asus Google Nexus 7C 2013 Edition. According to the Historic Price Trends:
Price of Asus Google Nexus 7C 2013 Edition in India today is Rs. 23,999.00, updated on 26th April 2026
Asus Google Nexus 7C 2013 Edition full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 7 inches |
| Screen Resolution | 800x1280 pixels |
| Pixel Density | 216 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | LED-backlit IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 1.2 MP |
| Storage | |
| Internal Storage | 16 GB |
| Card Slot/Expandable | No |
| Other | 16/32GB storage, no card slot |
| Design & Build | |
| Weight | 347 grams |
| Dimensions | 198.5 x 120 x 10.5 mm |
| (7.81 x 4.72 x 0.41 in) | |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android OS, v4.1, up to v5.1.1 |
| Battery | |
| Battery Capacity | 4325 mAh |
| Battery Type | Li-Ion |
| Stand By Time | Up to 300 h |
| Talk Time | Up to 9 h (multimedia) |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Single SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Micro-SIM |
| Bluetooth | Yes, v3.0 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Asus |
| Chipset | Nvidia Tegra 3 |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| RAM | 1GB RAM |
| GPU | ULP GeForce |
| Connectivity | |
| 3G | Yes, HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 2G | Yes, GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| GPS | Yes, Yes |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Java | No |
| Other | Google Wallet MP4/H.264 player MP3/WAV/eAAC+/WMA player Photo/video editor Document viewer |
Asus Google Nexus 7C 2013 Edition Video Review
Recent Comparisions
Asus Google Nexus 7C 2013 Edition Questions & Answers
People also viewed
Comments on Asus Google Nexus 7C 2013 Edition
News Related to Asus
-
Tencent to Design a Gaming Smartphone Along with Asus, Razer & Black Shark -
Concept Renders of the Asus Zenfone 5G Smartphone Appear Online -
Leaked Images of Asus Zenfone 6 Appear Online With Triple Camera -
Asus Zenfone Lite L1 & Zenfone Max M1 Sale to Start on Oct 24 -
Asus Zenfone Live L1 Announced with Android Go, 18:9 display -
Asus VivoBook X507 Launched in India: Price, Features & Specifications










