Micromax Canvas Spark 2 Q334
- 5 Inch
- IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors display
- 5 MP Rear
- 2 MP Front
- Quad-core 1.3 GHz
Last Available Price of Micromax Canvas Spark 2 Q334 is 3499. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Price of Micromax Canvas Spark 2 Q334 in India today is Rs. 3,499.00, updated on 26th April 2026
Micromax Canvas Spark 2 Q334 full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 5 inches |
| Screen Resolution | 480x854 pixels |
| Pixel Density | 196 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Resolution | 2 MP |
| Camera Features | Flash |
| Storage | |
| Internal Storage | 4 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD, up to 32 GB |
| Other | 4GB storage, microSD card slot |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android OS, v5.1 |
| Battery | |
| Battery Capacity | 1800 mAh |
| Battery Type | Li-Ion |
| Stand By Time | Up to 324 h |
| Talk Time | Up to 6 h 30 min |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Micro-SIM SIM2: Normal-SIM |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Micromax |
| Chipset | Mediatek MT6580M |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz |
| RAM | 768MB RAM |
| GPU | Adreno 304 |
| Connectivity | |
| 3G | Yes, HSDPA 900 / 2100 |
| 2G | Yes, GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| GPS | Yes, Yes, with A-GPS |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML |
| Java | No |
| Other | MP3/AAC/WAV player MP4/H.264 player Document viewer Photo editor |
Micromax Canvas Spark 2 Q334 Video Review
Recent Comparisions
Micromax Canvas Spark 2 Q334 Questions & Answers
People also viewed
Comments on Micromax Canvas Spark 2 Q334
News Related to Micromax
-
Micromax Bharat 5 Pro with Face Unlock Feature Launched in India -
Micromax Bolt Q3001 with 4GB RAM Appears on Official Website -
Micromax Canvas Infinity Pro Launched in India with these Features -
Micromax Bharat 5 Launched in India with 5000 mAh Battery -
Micromax Bharat-1 Launched in India in partnership with BSNL -
Micromax Canvas Plex Tab Launched in India: Check Specs, Price, Features











