Mediacom PhonePad Duo G501
- 5 Inch
- IPS LCD Capacitive Touchscreen, Multi-touch display
- 5 MP Rear
- 2 MP Front
- Quad core, 1.3 GHz, Cortex A7
- 512MB RAM, 2200 mAh Battery
Last Available Price of Mediacom PhonePad Duo G501 is 2999. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Price of Mediacom PhonePad Duo G501 in India today is Rs. 2,999.00, updated on 27th April 2026
Mediacom PhonePad Duo G501 full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 5 inches |
| Screen Resolution | 480 x 854 pixels |
| Pixel Density | 196 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Resolution | 2 MP |
| Video Recording | Yes |
| Camera Features | Flash, Digital Zoom |
| Storage | |
| Internal Storage | 4 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD, Up to 32 GB |
| Other | 4GB storage, Expandable up to 32GB |
| Design & Build | |
| Weight | 152 grams |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android v4.4.2 (Kitkat) |
| Battery | |
| Battery Capacity | 2200 mAh |
| Battery Type | Li-ion |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Micro-SIM |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| Chipset | |
| Brand | MediaCom |
| Chipset | MediaTek MT6582M |
| Processor | Quad core, 1.3 GHz, Cortex A7 |
| RAM | 512 MB RAM |
| GPU | Mali-400 MP2 |
| Connectivity | |
| 3G | Yes, 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz HSDPA |
| 2G | Yes, GSM – 850, 900, 1800, 1900 |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| GPS | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Fingerprint Sensor | No |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
Recent Comparisions
Mediacom PhonePad Duo G501 Questions & Answers
People also viewed
Comments on Mediacom PhonePad Duo G501
News Related to MediaCom
-
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying… -
Top 8 VR Headsets To Unwind, Learn Or Play, Their Review And Buyer's Guide











