Mafe Air
By Mafe Mobiles
- 4 Inch
- TFT Capacitive Touchscreen display
- 5 MP Rear
- 2 MP Front
- Quad core, 1.3 GHz
- 1GB RAM, 2000 mAh Battery
Last Available Price of Mafe Air is 3499. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Mafe Air Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Mafe Air. According to the Historic Price Trends:
Price of Mafe Air in India today is Rs. 3,499.00, updated on 27th April 2026
Mafe Air Pros & Cons
Pros
- 4G LTE for faster connectivity
- Decent battery backup
- Latest Operating system
Cons
- Average cameras
Mafe Air full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 4 inches |
| Screen Resolution | 480 x 800 pixels |
| Pixel Density | 233 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | TFT Capacitive Touchscreen |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Resolution | 2 MP |
| Camera Features | Flash, Digital Zoom |
| Storage | |
| Internal Storage | 16 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD, Up to 32 GB |
| Other | 16GB ,Expandable Upto 32 GB |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android v7.0 (Nougat) |
| Battery | |
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Micro-SIM SIM2: Micro-SIM |
| Bluetooth | Yes, v4.1 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Mafe |
| Processor | Quad core, 1.3 GHz |
| RAM | 1 GB RAM |
| Connectivity | |
| VoLTE | Yes |
| 4G | Yes, FDD-LTE--800 / 1800 / 1900 / 2100 / 2600 MHz |
| 3G | Yes, UMTS 2100 / 900 MHz |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| GPS | Yes, A-GPS |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Sensors | Accelerometer |
Recent Comparisions
Mafe Air Questions & Answers
People also viewed
Comments on Mafe Air
News Related to Mafe
-
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying… -
Top 8 VR Headsets To Unwind, Learn Or Play, Their Review And Buyer's Guide











