Kenxinda P1
- 1.8 Inch
- 0.3 MP Rear
- 32MB RAM, 1000 mAh Battery
Last Available Price of Kenxinda P1 is 699. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Kenxinda P1 Price Chart
Price of Kenxinda P1 in India today is Rs. 699.00, updated on 27th April 2026
Kenxinda P1 full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 1.8 inches |
| Screen Resolution | 320 x 240 Pixels |
| Pixel Density | 114 Pixels per Inch(PPI) |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 0.3 MP |
| Camera Features | Flash, Digital Zoom |
| Storage | |
| Internal Storage | 32 MB |
| Card Slot/Expandable | microSD, Upto 8 GB |
| Other | 32 MB, Expandable upto 8 GB |
| Software | |
| Operating System | Other |
| Battery | |
| Battery Capacity | 1000 mAh |
| Battery Type | Li-Ion |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Normal-SIM SIM2: Normal-SIM |
| Bluetooth | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Kenxinda |
| RAM | 32 MB RAM |
| Connectivity | |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
Recent Comparisions
Kenxinda P1 Questions & Answers
People also viewed
Comments on Kenxinda P1
News Related to Kenxinda
-
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying… -
Top 8 VR Headsets To Unwind, Learn Or Play, Their Review And Buyer's Guide











