Kechaoda K16
- 2.4 Inch
- 0.3 MP Rear
- 32MB RAM, 800 mAh Battery
Last Available Price of Kechaoda K16 is 1399. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Kechaoda K16 Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Kechaoda K16. According to the Historic Price Trends:
Price of Kechaoda K16 in India today is Rs. 1,399.00, updated on 28th April 2026
Kechaoda K16 full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 2.4 inches |
| Screen Resolution | 240 x 320 Pixels |
| Pixel Density | 167 Pixels per Inch(PPI) |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 0.3 MP |
| Video Recording | Yes |
| Camera Features | Digital Zoom |
| Storage | |
| Internal Storage | 32 MB |
| Card Slot/Expandable | microSD, Upto 32 GB |
| Other | 32 MB, Expandable upto 32 GB |
| Software | |
| Operating System | Other |
| Battery | |
| Battery Capacity | 800 mAh |
| Battery Type | Li-Ion |
| Removable battery | Yes |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Normal-SIM SIM2: Normal-SIM |
| Bluetooth | Yes, v4.1 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Kechaoda |
| RAM | 32 MB RAM |
| Connectivity | |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
Recent Comparisions
Kechaoda K16 Questions & Answers
People also viewed
Comments on Kechaoda K16
News Related to Kechaoda
-
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying… -
Top 8 VR Headsets To Unwind, Learn Or Play, Their Review And Buyer's Guide











