Karbonn Titanium S5i
- 5 Inch
- LCD Capacitive Touchscreen, Multi-touch display
- 8 MP Rear
- Dual core, 1 GHz
- 512MB RAM, 2000 mAh Battery
Last Available Price of Karbonn Titanium S5i is 8590. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Karbonn Titanium S5i Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Karbonn Titanium S5i. According to the Historic Price Trends:
Price of Karbonn Titanium S5i in India today is Rs. 8,590.00, updated on 27th April 2026
Karbonn Titanium S5i full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 5 inches |
| Screen Resolution | 540 x 960 pixels |
| Pixel Density | 220 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | LCD Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 8 MP |
| Camera Features | Flash, Digital Zoom |
| Digital Zoom | |
| Storage | |
| Internal Storage | 4 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD, Up to 32 GB |
| Other | 4GB storage, microSD card slot |
| Design & Build | |
| Weight | 110 grams |
| Dimensions | 143.4 x 72.4 x 8.95 mm |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android v4.2 (Jelly Bean) |
| Battery | |
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| Bluetooth | Yes |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Karbonn |
| Processor | Dual core, 1 GHz |
| RAM | 512 MB RAM |
| Connectivity | |
| 3G | Yes, UMTS 2100 MHz |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 900 MHz |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| GPS | Yes |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
Recent Comparisions
Karbonn Titanium S5i Questions & Answers
People also viewed
Comments on Karbonn Titanium S5i
News Related to Karbonn
-
Karbonn Titanium Jumbo Launched with Massive 4000mAh Battery -
Karbonn Launches Aura Sleek 4G, Aura Note 4G Budget Smartphones in India -
Karbonn Unveiled Titanium Vista Smartphone in India at Rs 5,499 -
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide











