Karbonn A16
- 3.9 Inch
- TFT capacitive touchscreen, 16M colors display
- 5 MP Rear
- Dual-core 1.3 GHz
Last Available Price of Karbonn A16 is 4999. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Price of Karbonn A16 in India today is Rs. 4,999.00, updated on 27th April 2026
Karbonn A16 full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 3.9 inches |
| Screen Resolution | 480x800 pixels |
| Pixel Density | 239 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 5 MP |
| Video Recording | Yes |
| Storage | |
| Internal Storage | 4 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD, up to 32 GB |
| Other | 4GB storage, microSD card slot |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android OS, v4.2 |
| Battery | |
| Battery Capacity | 1350 mAh |
| Battery Type | Li-Ion |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Normal-SIM SIM2: Normal-SIM |
| Bluetooth | Yes, Yes |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Karbonn |
| Chipset | Mediatek MT6589T |
| Processor | Dual-core 1.3 GHz |
| RAM | 512MB RAM |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
| Connectivity | |
| 3G | Yes, HSDPA 2100 |
| 2G | Yes, GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| GPS | Yes, Yes, with A-GPS |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Java | No |
| Other | MP3/AAC/WAV player MP4/H.264 player Document viewer Photo viewer/editor Voice memo/dial |
Karbonn A16 Video Review
Recent Comparisions
Karbonn A16 Questions & Answers
People also viewed
Comments on Karbonn A16
News Related to Karbonn
-
Karbonn Titanium Jumbo Launched with Massive 4000mAh Battery -
Karbonn Launches Aura Sleek 4G, Aura Note 4G Budget Smartphones in India -
Karbonn Unveiled Titanium Vista Smartphone in India at Rs 5,499 -
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide











