Karbonn A109
- 4 Inch
- TFT Capacitive Touchscreen, Multi-touch display
- 2 MP Rear
- Single core, 1 GHz
- 256MB RAM, 1300 mAh Battery
Last Available Price of Karbonn A109 is 2800. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Karbonn A109 Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Karbonn A109. According to the Historic Price Trends:
Price of Karbonn A109 in India today is Rs. 2,800.00, updated on 27th April 2026
Karbonn A109 full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 4 inches |
| Screen Resolution | 480 x 800 pixels |
| Pixel Density | 233 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | TFT Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 2 MP |
| Camera Features | Flash, Digital Zoom |
| Digital Zoom | |
| Storage | |
| Internal Storage | 512 MB |
| Card Slot/Expandable | microSD, Up to 32 GB |
| Other | 512MB storage, microSD card slot |
| Design & Build | |
| Dimensions | 122.8 x 63.5 x 10.7 mm |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android v4.2.2 (Jelly Bean) |
| Battery | |
| Battery Capacity | 1300 mAh |
| Battery Type | Li-ion |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Normal-SIM SIM2: Normal-SIM |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Karbonn |
| Processor | Single core, 1 GHz |
| RAM | 256 MB RAM |
| Connectivity | |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 900 MHz |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Sensors | Accelerometer |
Recent Comparisions
Karbonn A109 Questions & Answers
People also viewed
Comments on Karbonn A109
News Related to Karbonn
-
Karbonn Titanium Jumbo Launched with Massive 4000mAh Battery -
Karbonn Launches Aura Sleek 4G, Aura Note 4G Budget Smartphones in India -
Karbonn Unveiled Titanium Vista Smartphone in India at Rs 5,499 -
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide











