Itel Smartpower it5600
By Itel Mobiles
- 1.8 Inch
- TFT display
- 1.3 MP Rear
Itel Smartpower it5600 Price in India
The lowest price of Itel Smartpower it5600 is 855 in India on 26th April 2026. Pricekart can help you save 1,110 on this purchase.
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Cash on Delivery
- Delivery: 2-3 days
Buy Itel Smartpower it5600 in India today for Rs. 855.00, updated on 26th April 2026
Itel Smartpower it5600 full specifications and features
Market Status: Available in India | Launch Date in India: 13th July, 2016
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 1.8 inches |
| Screen Resolution | 128 x 160 pixels |
| Pixel Density | 114 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | TFT |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 1.3 MP |
| Video Recording | Yes |
| Camera Features | Digital Zoom |
| Digital Zoom | |
| Storage | |
| Card Slot/Expandable | microSD, Up to 32 GB |
| Design & Build | |
| Dimensions | 116.6 x 50 x 15.8 mm |
| Software | |
| Operating System | Other |
| Battery | |
| Battery Capacity | 2500 mAh |
| Battery Type | Li-ion |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Normal-SIM SIM2: Normal-SIM |
| Bluetooth | Yes, BT 3.0 |
| Chipset | |
| Brand | Itel |
| Connectivity | |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 900 MHz |
| GPRS | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Music | Music Formats: MP3 |
| Phone Book | Limited |
| Message | 250 |
| Audio format | ARM,AAC,MP3,WAV |
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated about Itel Smartpower it5600 Price In India by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Recent Comparisions
Itel Smartpower it5600 Questions & Answers
People also viewed
Itel Smartpower it5600 Prices
| Store | Latest Price |
|---|---|
| Amazon.in | ₹855 |
Comments on Itel Smartpower it5600
News Related to Itel
-
Oukitel K8 Debuts with 5000mAh Battery -
Itel Wish A41 Plus With 4G, SmartKey Launched at Rs. 6,590 -
Oukitel outs K10000S – a Skinny 10,000mAh Phone -
Meet Itel it1520, a Selfie Pro Smartphone with IRIS Scanner -
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide









