Intex Aqua Xtreme 2
- 5 Inch
- IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors display
- 13 MP Rear
- 5 MP Front
- Octa-core 1.4 GHz Cortex-A7
- 2GB RAM, 2000 mAh Battery
Last Available Price of Intex Aqua Xtreme 2 is 4199. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Price of Intex Aqua Xtreme 2 in India today is Rs. 4,199.00, updated on 27th April 2026
Intex Aqua Xtreme 2 full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 5 inches |
| Screen Resolution | 720x1280 pixels |
| Pixel Density | 294 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 13 MP |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Camera Features | Autofocus, Flash, Geo-Tagging, Touch Focus, Panorama |
| Storage | |
| Internal Storage | 16 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD, up to 32 GB |
| Other | 16GB storage, microSD card slot |
| Design & Build | |
| Weight | 132 grams |
| Dimensions | 140 x 71.9 x 7.9 mm |
| (5.51 x 2.83 x 0.31 in) | |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android OS, v4.4.2 |
| Battery | |
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Battery Type | Li-Ion |
| Stand By Time | Up to 300 h |
| Talk Time | Up to 8 h |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Micro-SIM SIM2: Normal-SIM |
| Bluetooth | Yes, Yes |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Intex |
| Chipset | Mediatek MT6592M |
| Processor | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A7 |
| RAM | 2GB RAM |
| GPU | Mali-450MP4 |
| Connectivity | |
| 3G | Yes, HSDPA 2100 |
| 2G | Yes, GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| GPS | Yes, Yes, with A-GPS |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML |
| Java | No |
| Other | MP4/H.264 player MP3/WAV/AAC player Photo/video editor Document viewer |
Intex Aqua Xtreme 2 Video Review
Recent Comparisions
Intex Aqua Xtreme 2 Questions & Answers
People also viewed
Comments on Intex Aqua Xtreme 2
News Related to Intex
-
Intex Aqua Lions T1 Lite Smartphone Debuts in India -
Intex Aqua Power IV with 4000mAh Battery Launched in India -
Intex Aqua Strong 5.1+ Launched in India at Rs 5,490 -
Intex Aqua Lions 4G Smartphone Launched in India -
Intex Aqua 4.0, Aqua Crystal, Aqua Supreme+ 4G VoLTE Smartphones Launched in India -
Intex Aqua Amaze Plus Launched In India at Rs.6290










