Intex Aqua Q1 Plus
- 4.5 Inch
- TFT Capacitive Touchscreen, Multi-touch display
- 5 MP Rear
- 1 MP Front
- Quad core, 1.2 GHz, Cortex A7
- 512MB RAM, 1600 mAh Battery
Last Available Price of Intex Aqua Q1 Plus is 4449. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Intex Aqua Q1 Plus Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Intex Aqua Q1 Plus. According to the Historic Price Trends:
Price of Intex Aqua Q1 Plus in India today is Rs. 4,449.00, updated on 27th April 2026
Intex Aqua Q1 Plus full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 4.5 inches |
| Screen Resolution | 480 x 854 pixels |
| Pixel Density | 218 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | TFT Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Resolution | 1 MP |
| Camera Features | Flash, Touch Focus, Digital Zoom, Face Detection |
| Digital Zoom | |
| Storage | |
| Internal Storage | 8 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD, Up to 32 GB |
| Other | 8GB storage, microSD card slot |
| Design & Build | |
| Weight | 120 grams |
| Dimensions | 135.6 x 66.5 x 9.65 mm |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android v4.4 (Kitkat) |
| Battery | |
| Battery Capacity | 1600 mAh |
| Battery Type | Li-Po |
| Stand By Time | Up to 150 Hours(2G) |
| Talk Time | Up to 6 Hours(2G) |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Micro-SIM |
| Bluetooth | Yes |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Intex |
| Chipset | Spreadtrum SC7731 |
| Processor | Quad core, 1.2 GHz, Cortex A7 |
| RAM | 512 MB RAM |
| GPU | Mali-400 MP2 |
| Connectivity | |
| 4G | Yes, TD-LTE 2300(band 40) FD-LTE 1800(band 3) |
| 3G | Yes, UMTS 2100 MHz |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| GPS | Yes |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Music | Music Formats: AAC, AMR, MP3, WAV |
| Phone Book | Limited, Black List |
| Sensors | Proximity sensor, Accelerometer |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Fingerprint Sensor | No |
| Screen Protection | No |
Intex Aqua Q1 Plus Video Review
Recent Comparisions
Intex Aqua Q1 Plus Questions & Answers
People also viewed
Comments on Intex Aqua Q1 Plus
News Related to Intex
-
Intex Aqua Lions T1 Lite Smartphone Debuts in India -
Intex Aqua Power IV with 4000mAh Battery Launched in India -
Intex Aqua Strong 5.1+ Launched in India at Rs 5,490 -
Intex Aqua Lions 4G Smartphone Launched in India -
Intex Aqua 4.0, Aqua Crystal, Aqua Supreme+ 4G VoLTE Smartphones Launched in India -
Intex Aqua Amaze Plus Launched In India at Rs.6290










