iBall Andi 4P Class X
- 4 Inch
- IPS LCD Capacitive Touchscreen, Multi-touch display
- 5 MP Rear
- 2 MP Front
- Dual core, 1.3 GHz, Cortex A7
- 1GB RAM, 1400 mAh Battery
Last Available Price of iBall Andi 4P Class X is 3000. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
iBall Andi 4P Class X Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of iBall Andi 4P Class X. According to the Historic Price Trends:
Price of iBall Andi 4P Class X in India today is Rs. 3,000.00, updated on 26th April 2026
iBall Andi 4P Class X Pros & Cons
Pros
- Elegant 4-inch IPS LCD display
- Ample RAM
- Good camera
Cons
- Low battery
iBall Andi 4P Class X full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 4 inches |
| Screen Resolution | 480 x 800 pixels |
| Pixel Density | 233 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Resolution | 2 MP |
| Camera Features | Flash, Touch Focus, Digital Zoom, Face Detection |
| Digital Zoom | |
| Storage | |
| Internal Storage | 8 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD, Up to 32 GB |
| Other | 8GB Storage,Expandable up to 32GB |
| Design & Build | |
| Weight | 120 grams |
| Dimensions | 133.7 x 66.3 x 8.7 mm |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android v4.4 (Kitkat) |
| Battery | |
| Battery Capacity | 1400 mAh |
| Talk Time | Up to 14 Hours(2G) |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Micro-SIM |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | iBall |
| Chipset | MediaTek |
| Processor | Dual core, 1.3 GHz, Cortex A7 |
| RAM | 1 GB RAM |
| Connectivity | |
| 3G | Yes, UMTS 2100 MHz |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 900 MHz |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| GPS | Yes |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Music | Music Formats: MP3, WAV |
| Phone Book | Limited, 1000 entries, Black List |
| SMS | 200 |
| Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
| Fingerprint Sensor | No |
| Screen Protection | No |
iBall Andi 4P Class X Video Review
Recent Comparisions
iBall Andi 4P Class X Questions & Answers
People also viewed
Comments on iBall Andi 4P Class X
News Related to iBall
-
iBall Slide Brace XJ Tablet with Android Nougat Launched in India -
iBall Slide Enzo V8 Tablet Launched in India: Price, Specs, Features -
iBall CompBook Premio v2.0 With Windows 10 Debuts in India -
iBall CompBook Exemplaire+ Budget Laptop Launched in India -
iBall Slide Brisk 4G2 with VoLTE Support Launched at Rs 8999 -
iBall Andi Wink 4G Launched in India with a Price Tag of Rs 5,999











