iAir S6
By iAir Mobiles
- 2.4 Inch
- TFT display
- 0.3 MP Rear
Last Available Price of iAir S6 is 1199. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Price of iAir S6 in India today is Rs. 1,199.00, updated on 26th April 2026
iAir S6 full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 2.4 inches |
| Screen Resolution | 240 x 320 pixels |
| Pixel Density | 167 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | TFT |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 0.3 MP |
| Camera Features | Flash, Digital Zoom |
| Digital Zoom | |
| Storage | |
| Card Slot/Expandable | microSD, Up to 32 GB |
| Software | |
| Operating System | Other |
| Battery | |
| Battery Capacity | 2800 mAh |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| Bluetooth | Yes |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | iAir |
| Connectivity | |
| 2G | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Music | Music Formats: MP3 |
| Phone Book | Limited |
| Battery | 2800 mAh |
| Network | 4G: Not Available, 3G: Not Available, 2G: Available |
| Display Type | TFT |
| Network support | 2G |
| USB connectivty | microUSB 2.0 |
| Other Features | Calculator, Stopwatch, Calendar, Alarm |
Recent Comparisions
iAir S6 Questions & Answers
People also viewed
Comments on iAir S6
News Related to iAir
-
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying… -
Top 8 VR Headsets To Unwind, Learn Or Play, Their Review And Buyer's Guide











