HSL Y202 Plus
By HSL Mobiles
- 4 Inch
- TFT Capacitive Touchscreen, Multi-touch display
- 2 MP Rear
- Dual core, 1.2 GHz
- 256MB RAM, 1400 mAh Battery
Last Available Price of HSL Y202 Plus is 2690. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Price of HSL Y202 Plus in India today is Rs. 2,690.00, updated on 27th April 2026
HSL Y202 Plus full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 4 inches |
| Screen Resolution | 480 x 800 pixels |
| Pixel Density | 233 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | TFT Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 2 MP |
| Camera Features | Flash, Touch Focus, Digital Zoom |
| Digital Zoom, Auto Flash, Touch to focus | |
| Storage | |
| Internal Storage | 512 MB |
| Card Slot/Expandable | microSD, Up to 32 GB |
| Other | 512MB storage, microSD card slot |
| Design & Build | |
| Weight | 110 grams |
| Dimensions | 126 x 63 x 9.7 mm |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android v4.4 (Kitkat) |
| Battery | |
| Battery Capacity | 1400 mAh |
| Stand By Time | Up to 96 Hours(2G) |
| Talk Time | Up to 8 Hours(2G) |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Micro-SIM |
| Bluetooth | Yes |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | HSL |
| Processor | Dual core, 1.2 GHz |
| RAM | 256 MB RAM |
| Connectivity | |
| 3G | Yes, UMTS 2100 / 850 MHz |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| GPS | Yes |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Sensors | Proximity sensor, Accelerometer |
| Music | Music Formats: MP3 |
| Phone Book | Limited, 300 entries |
| SMS | 100 |
| Shooting Modes | Burst mode |
| Sensors | Proximity sensor, Accelerometer |
Recent Comparisions
HSL Y202 Plus Questions & Answers
People also viewed
Comments on HSL Y202 Plus
News Related to HSL
-
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying… -
Top 8 VR Headsets To Unwind, Learn Or Play, Their Review And Buyer's Guide











