Greenberry Z8
- 4.8 Inch
- LCD Capacitive Touchscreen, Multi-touch display
- 5 MP Rear
- 0.3 MP Front
- Quad core, 1.6 GHz
- 2GB RAM, 3000 mAh Battery
Last Available Price of Greenberry Z8 is 4299. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Price of Greenberry Z8 in India today is Rs. 4,299.00, updated on 27th April 2026
Greenberry Z8 full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 4.8 inches |
| Screen Resolution | 540 x 960 pixels |
| Pixel Density | 229 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | LCD Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Resolution | 0.3 MP |
| Video Recording | Yes |
| Camera Features | Autofocus, Flash, Touch Focus, Digital Zoom |
| Storage | |
| Internal Storage | 8 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD, Up to 32 GB |
| Other | 8GB, Expandable upto 32GB |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android v4.4.2 (Kitkat) |
| Battery | |
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Battery Type | Li-ion |
| Removable battery | Yes |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Single SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Micro-SIM |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Greenberry |
| Processor | Quad core, 1.6 GHz |
| RAM | 2 GB RAM |
| Connectivity | |
| 3G | Yes, UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| GPS | Yes, A-GPS |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Wi-Fi Features | Mobile Hotspot |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
Recent Comparisions
Greenberry Z8 Questions & Answers
People also viewed
Comments on Greenberry Z8
News Related to Greenberry
-
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying… -
Top 8 VR Headsets To Unwind, Learn Or Play, Their Review And Buyer's Guide











