Gfive Pearl
- 2.4 Inch
- 0.3 MP Rear
- 32MB RAM, 1800 mAh Battery
Last Available Price of Gfive Pearl is 849. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Gfive Pearl Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Gfive Pearl. According to the Historic Price Trends:
Price of Gfive Pearl in India today is Rs. 849.00, updated on 26th April 2026
Gfive Pearl full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 2.4 inches |
| Screen Resolution | 320 x 240 Pixels |
| Pixel Density | 114 Pixels per Inch(PPI) |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 0.3 MP |
| Video Recording | Yes |
| Storage | |
| Internal Storage | 64 MB |
| Card Slot/Expandable | microSD, Upto 32 GB |
| Other | 64 MB, Expandable upto 32 GB |
| Software | |
| Operating System | Other |
| Battery | |
| Battery Capacity | 1800 mAh |
| Battery Type | Li-Ion |
| Removable battery | Yes |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Normal-SIM SIM2: Normal-SIM |
| Bluetooth | Yes, v4.1 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Gfive |
| RAM | 32 MB RAM |
| Connectivity | |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
Recent Comparisions
Gfive Pearl Questions & Answers
People also viewed
Comments on Gfive Pearl
News Related to Gfive
-
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying… -
Top 8 VR Headsets To Unwind, Learn Or Play, Their Review And Buyer's Guide











