Forme Discovery P9 Plus
- 3.5 Inch
- LCD Capacitive Touchscreen display
- 2 MP Rear
- 0.3 MP Front
- 1 GHz
- 256MB RAM, 1350 mAh Battery
Last Available Price of Forme Discovery P9 Plus is 1959. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Price of Forme Discovery P9 Plus in India today is Rs. 1,959.00, updated on 27th April 2026
Forme Discovery P9 Plus full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 3.5 inches |
| Screen Resolution | 320 x 480 pixels |
| Pixel Density | 165 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | LCD Capacitive Touchscreen |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 2 MP |
| Front Camera Resolution | 0.3 MP |
| Camera Features | Digital Zoom |
| Storage | |
| Internal Storage | 512 MB |
| Card Slot/Expandable | microSD, Up to 32 GB |
| Other | 512MB storage, microSD card slot |
| Design & Build | |
| Dimensions | 117.3 x 60.6 x 13 mm |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android v4.1.2 (Jelly Bean) |
| Battery | |
| Battery Capacity | 1350 mAh |
| Battery Type | Li-ion |
| Removable battery | Yes |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Normal-SIM SIM2: Normal-SIM |
| Bluetooth | Yes |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Forme |
| Processor | 1 GHz |
| RAM | 256 MB RAM |
| Connectivity | |
| 3G | Yes, UMTS 2100 MHz |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 900 MHz |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| USB Connectivity | microUSB |
Recent Comparisions
Forme Discovery P9 Plus Questions & Answers
People also viewed
Comments on Forme Discovery P9 Plus
News Related to Forme
-
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying… -
Top 8 VR Headsets To Unwind, Learn Or Play, Their Review And Buyer's Guide











