Doogee MIX 2
- 5.99 Inch, Bezel Less
- FHD+,multi-touch, In-Cell incorporating display
- 16 + 13 MP Dual Rear
- 8 + 8 MP Dual Front
- 2.5 GHz octa-core processor
- 6GB RAM, 4060 mAh Battery
Last Available Price of Doogee MIX 2 is 25599. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Doogee MIX 2 Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Doogee MIX 2. According to the Historic Price Trends:
Price of Doogee MIX 2 in India today is Rs. 25,599.00, updated on 27th April 2026
Doogee MIX 2 full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 5.99 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2160 pixels |
| Pixel Density | 403 Pixels per Inch(PPI) |
| Bezel Less Display | Yes |
| Display Type | FHD+,multi-touch, In-Cell incorporating |
| Camera | |
| Dual Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 16 + 13 MP |
| Dual Front Camera | Yes |
| Front Camera Resolution | 8 + 8 MP |
| Video Recording | Yes |
| Video Rec Resolution | 4K Video Recording |
| Camera Features | Autofocus, Flash, Touch Focus, Panorama, Digital Zoom, Face Detection |
| Storage | |
| Internal Storage | 128 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD, Up to 256 GB |
| Other | 128 GB, Expandable up to 256 GB |
| Design & Build | |
| Weight | 210 grams |
| Dimensions | 159.1 x 74.7 x 8.6 mm |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android v7.1 (Nougat) |
| Battery | |
| Battery Capacity | 4060 mAh |
| Battery Type | Li-ion |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Nano-SIM SIM2: Nano-SIM |
| Bluetooth | Yes, v4.1 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Doogee |
| Chipset | Helio P25 |
| Processor | 2.5 GHz octa-core processor |
| RAM | 6 GB RAM |
| GPU | Mali-T880 MP2 |
| Connectivity | |
| VoLTE | Yes |
| 4G | Yes, FDD-LTE--800 / 1800 / 1900 / 2100 / 2600 MHz |
| 3G | Yes, UMTS 2100 / 900 MHz |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| GPS | Yes, A-GPS |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Other Features | |
| Face Unlock | Yes |
| Fingerprint Scanner | Yes |
| Sensors | G-sensor,Proximity ,Ambient light |
| USB connectivity | Type-C |
Doogee MIX 2 Video Review
Recent Comparisions
Doogee MIX 2 Questions & Answers
People also viewed
Comments on Doogee MIX 2
News Related to Doogee
-
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying… -
Top 8 VR Headsets To Unwind, Learn Or Play, Their Review And Buyer's Guide











