Cheers Smart 5
- 5 Inch
- IPS LCD Capacitive Touchscreen, Multi-touch display
- 5 MP Rear
- 2 MP Front
- Dual core, 1.3 GHz
- 512MB RAM, 1800 mAh Battery
Last Available Price of Cheers Smart 5 is 3099. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Price of Cheers Smart 5 in India today is Rs. 3,099.00, updated on 28th April 2026
Cheers Smart 5 full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 5 inches |
| Screen Resolution | 480 x 854 pixels |
| Pixel Density | 196 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Resolution | 2 MP |
| Camera Features | Flash, Digital Zoom |
| Digital Zoom | |
| Storage | |
| Internal Storage | 4 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD, Up to 32 GB |
| Other | 4GB storage, microSD card slot |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android v4.2 (Jelly Bean) |
| Battery | |
| Battery Capacity | 1800 mAh |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| Bluetooth | Yes, v2.0 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Cheers |
| Processor | Dual core, 1.3 GHz |
| RAM | 512 MB RAM |
| Connectivity | |
| 3G | Yes, UMTS 2100 MHz |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 900 MHz |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| GPS | Yes |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
| Music | Music Formats: MIDI, MP3 |
| Phone Book | Limited, 250 entries |
| SMS | 100 |
| Shooting Modes | Continuos Shooting |
| Fingerprint Sensor | No |
| Screen Protection | No |
| Java | No |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
Recent Comparisions
Cheers Smart 5 Questions & Answers
People also viewed
Comments on Cheers Smart 5
News Related to Cheers
-
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying… -
Top 8 VR Headsets To Unwind, Learn Or Play, Their Review And Buyer's Guide











