Celkon A10
- 3.5 Inch
- TFT capacitive touchscreen display
- 1.3 MP Rear
Celkon A10 Price in India
The lowest price of Celkon A10 smartphone is 4,499 in India on 27th April 2026.
Buy Celkon A10 in India today for Rs. 4,499.00, updated on 27th April 2026
Celkon A10 full specifications and features
Market Status: Available in India | Launch Date in India: 15th August, 2013
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 3.5 inches |
| Screen Resolution | 320x400 pixels |
| Pixel Density | 165 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | TFT capacitive touchscreen |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 1.3 MP |
| Video Recording | Yes |
| Storage | |
| Card Slot/Expandable | microSD, up to 32 GB |
| Other | 512GB RAM |
| Software | |
| Operating System | Other |
| Battery | |
| Battery Capacity | 1500 mAh |
| Battery Type | Li-Ion |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Normal-SIM |
| Bluetooth | Yes, Yes |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Celkon |
| RAM | 512MB RAM |
| Connectivity | |
| 2G | Yes, GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| GPS | Yes, No |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Other Features | |
| Sensors | Gyro |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Java | No |
| Other | MP3/WAV/eAAC player MP4/H.264 player Document viewer Photo editor Voice memo/dial |
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated about Celkon A10 Price In India by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Recent Comparisions
Celkon A10 Questions & Answers
People also viewed
Celkon A10 Prices
| Store | Latest Price |
|---|---|
| Amazon.in | ₹4,499 |
Comments on Celkon A10
News Related to Celkon
-
Celkon Uniq with 8-Megapixel Moonlight Selfie Camera Launched in India -
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying…







